Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w 11 bit studios
Źródło: Kadr z konferencji Mateusza Morawieckiego w 11 bit studios

Oficjalnie: Polska gra w kanonie lektur szkolnych. Premier podjął decyzję

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
18 Czerwca 2020

W dniu wczorajszym, całą Polskę obiegła informacja, której się chyba nikt nie spodziewał. Jak mogliśmy dowiedzieć się poprzez pośrednictwo ludzi związanych z osobą premiera Morawieckiego, Polskie władze wpadły na pomysł włączenia gier komputerowych do kanonu lektur szkolnych. Chyba nikt nie przewidywał takiego scenariusza.

Jak się okazało, rządzącym chodziło o kultową polską grę - This War of Mine. Chyba każdy zna ten tytuł wyprodukowany przez warszawskie 11 bit studios. W naszym kraju gra ma status legendarny. Jest również znana na całym świecie. Wygląda na to, że This War of Mine jest tytułem, który ma przetrzeć szlaki dla kolejnych produkcji.

This War of Mine w kanonie lektur

W dniu dzisiejszym pojawiło się oficjalne potwierdzenie tej informacji. Produkcja 11 bit studios - This War of Mine zostanie włączona do kanonu lektur dla uczniów szkoły średniej. począwszy od roku szkolnego 2020/2021. Gra, której chyba nie należy nikomu przedstawiać stawia krok milowy w kierunku celu, jakim jest stwierdzenie, że gry są również dziełami kultury. Niejednoznaczny tytuł dotykający wielu problemów natury moralnej. Okropności wojny, ludzkie lęki oraz strach czy zachowanie podczas konfliktu, gdzie każdego dnia możemy pożegnać się ze swoim życiem. Tytuł ten był chwalony przez prestiżowe media na całym świecie. Mowa między innymi o The New York Times, Washington Post, Die Welt, The Guardian czy innych. This War of Mine przeciera szlaki wszystkim twórcom gier. Oficjalnie zostanie włączona do kanonu lektur szkolnych.

Prezes studia zgadza się z premierem

This War of Mine to produkcja, która ujrzała światło dzienne w 2014 roku. Jest wręcz klasyką nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach na całym świecie. Wygląda na to, że polska edukacja wznosi się na nowy poziom. Uczniowie szkół średnich mogą w niej zaobserwować piekło wojny, dokonać trudnych moralnych wyborów wcielając się w cywila w środku konfliktu. Prezes zarządu 11 bit studios Grzegorz Miechowski zgadza się w tej kwestii z premierem Morawieckim i całą sytuacją komentuje w następujący sposób: Gry bez wątpienia są dziełem kultury. Nowoczesnym, naturalnym i atrakcyjnym dla młodego odbiorcy, ponieważ operują językiem natychmiastowo dla niego zrozumiałym. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim - emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości. Pod tym względem gry są podobne do literatury, jednak używają wspomnianego języka interakcji. Oczywiście, wykorzystywano je już w edukacji, do nauczania matematyki, chemii czy rozwijania zdolności poznawczych, ale nie sądzę, by jakakolwiek została oficjalnie włączona do programu nauczania na poziomie ogólnokrajowym. Jestem dumny z faktu, że to właśnie produkcja 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w naszym kraju. To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwsza w historii gra komputerowa na receptę. Pomoże tysiącom chorych
  2. IMGW wydało alert pogodowy dla całej Polski. W trzech województwach szczególnie niebezpieczne warunki
  3. TVP unieważnia wyniki sondy prezydenckiej, winę zrzuca na boty. Specjaliści wątpią w to tłumaczenie
  4. PlayStation 5 w innym ujęciu. Amazon przedstawił nowe zdjęcia konsoli Sony

Następny artykuł