Zdjęcie z parady równości z 2018 roku.
Źródło: Wikipedia Commons

Internet wrze. Celebryci i influencerzy zabierają głos w sprawie represji środowiska LGBT

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Sierpnia 2020

Świat showbiznesu nie ukrywa wzburzenia ostatnimi wydarzeniami związanymi z represjami w kierunku osób ze środowiska LGBT+. Swoje niezadowolenie prezentują za pomocą mediów społecznościowych.

Od paru dni polskie media żyją protestami związanymi z zatrzymaniem transpłciowej aktywistki Margot z grupy Stop Bzdurom. Sytuacja nie przeszła bez echa wśród polskich i zagranicznych gwiazd, które swoje wzburzenie całą sytuacją prezentują za pomocą mediów społecznościowych.

Media społecznościowe po raz kolejny prezentują swoją siłę

W przeciągu ostatnich lat największe media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter) zyskały niesamowitą moc, jeżeli chodzi o nagłaśnianie spraw ważnych społecznie. Kanały te stworzyły nowe oblicze dla czegoś, co jeszcze niedawno znane było jako dziennikarstwo obywatelskie. W czasach, w których praktycznie każdy ma dostęp do Internetu i smartfona, każdy może relacjonować najnowsze wydarzenia ze swojej okolicy i komentować społeczno-polityczną sytuację w innych regionach świata.

Z takiej możliwości korzystają coraz częściej rozpoznawalne osobistości, które dzięki swojej renomie chcą nagłaśniać sprawy dla nich ważne. Jest to oczywiście broń obosieczna, ponieważ w czasach, kiedy każdy może publikować teoretycznie dowolne treści w sieci, o wiele trudniej odsiać wartościowe wiadomości od tych odklejonych od rzeczywistości. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki takim zachowaniom zwiększa się ludzka świadomość na otaczające nas wydarzenia.

Naukowcy odebrali błysk radiowy z naszej galaktyki. To pierwszy taki przypadek w historiiNaukowcy odebrali błysk radiowy z naszej galaktyki. To pierwszy taki przypadek w historiiCzytaj dalej

Kontrowersje wokół środowiska LGBT+

Pod koniec lipca na kilku pomnikach w Warszawie zaczęły pojawiać się tęczowe flagi. Jedna z nich zawisła chociażby na figurze Chrystusa pod bazyliką na Krakowskim Przedmieściu. Wydarzenia te sprowokowały pogłębienie się konfliktu między osobami wspierającymi środowisko LGBT+, a tymi, które mu się sprzeciwiają. Eskalacja konfliktu nastąpiła w momencie aresztowania transpłciowej aktywistki Margot, która na co dzień udziela się w grupie Stop Bzdurom. Doszło do zamieszek, po których media obiegły zdjęcia i nagrania z brutalnych akcji pacyfikacji protestujących. Na wydarzenia nie pozostały obojętne rozpoznawalne osoby, które wyrażają dezaprobatę dla decyzji władz i okazują wsparcie osobom transpłciowym.

Gwiazdy wspierają w mediach społecznościowych

Do najgłośniejszych przykładów takowego wsparcia zaliczyć możemy przede wszystkim Dawida Podsiadło, który podczas finału koncertu Męskiego Grania solidaryzował się ze środowiskiem LGBT+. Zdarzenie wywołało ogromne poruszenie wśród internautów, którzy reagowali na to bardzo skrajnie. Od słów wsparcia, po przerażające groźby, że już nigdy nie napiją się piwa, które jest głównym sponsorem koncertów.

Dramatyczna sytuacja na Białorusi. Obywatelom odcięto internetDramatyczna sytuacja na Białorusi. Obywatelom odcięto internetCzytaj dalej

Jeden z najostrzejszych wpisów na temat represji osób ze środowiska LGBT+ jest Małgorzata Rozenek-Majdan, która za pomocą swojego konta na Instagramie opublikowała pełen emocji wpis, w którym podsumowuje zachowanie Polaków. “Źle się dzieje w państwie polskim… źle… tam, gdzie każdego dnia, prawa i wolności są odbierane, powoli acz konsekwentnie. Tam, gdzie o wartościach i moralności najgłośniej krzyczą Ci, którzy są z nimi najczęściej na bakier. Tam, gdzie ksiądz pedofil ma większe prawa niż pokojowo demonstrujący. Tam właśnie zaczyna się bunt! Jestem z Wami” - pisała Rozenek-Majdan.

W bardzo ostrych słowach całą sytuację skomentował również znany polski twórca treści na platformie YouTube, czyli Krzysztof Gonciarz. Jego wpis możecie przeczytać tutaj. Wśród protestujących gwiazd znaleźć możemy również Martynę Wojciechowską, Michała Szpaka czy nominowaną do Oscara aktorkę, Florence Pugh, którą możecie znać z produkcji “Małe Kobietki”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczna sytuacja na Białorusi. Obywatelom odcięto internet
  2. Bill Gates mocno krytykuje Microsoft. Chodzi o kontrowersyjną aplikację
  3. Nastolatek oddał 74 tys. zł idolom z internetu. Wpędził rodziców w długi
  4. Naukowcy odebrali błysk radiowy z naszej galaktyki. To pierwszy taki przypadek w historii

Następny artykuł