Gniazdo szerszeni ukryte w drzewie.
Źródło: YouTube

Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacji

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Sierpnia 2020

Ogromne gniazdo szerszeni europejskich zostało odnalezione na posesji należącej do pewnej rodziny. Sytuacja wymagała interwencji specjalisty.

Ogromne niebezpieczeństwo, czy lokalny przyjaciel?

Szerszenie mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Owady charakteryzują się dużą agresywnością. Co więcej rola szerszenia w życiu człowieka nie jest jasno sprecyzowana. Potrafi być on jednocześnie pożyteczny i szkodliwy.

Szerszeń europejski – czym się charakteryzuje

Szerszenie europejskie, które występują w Polsce osiągają długość ciała do 3,5 cm (królowa), nieco mniejsze są samce, które osiągają wielkość 2,3 cm i robotnice, które mogą osiągać wielkość 2,4 cm. Ubarwienie szerszenia może się różnić zależnie od terenu, na którym występuje, w Polsce ich tułów jest czarny w rdzawe plamy, a odwłok żółty w czarne pasy. Jego rola w naturze jest niezbyt jasno określona. Z jednej strony żywi się muchówkami, a więc owadami, które są uznawane za szkodniki, z drugiej strony szerszenie atakują między innymi pszczoły i nadgryzają owoce i rośliny, co przynosi nam szkody.

Tajemnicze stworzenie na plaży. Tajemnicze stworzenie na plaży. "Wygląda jak kosmita"Czytaj dalej

Czy jad szerszenia jest śmiertelny?

W Internecie krąży wiele historii o tym jak człowiek poniósł śmierć po pogryzieniu przez kilka szerszeni. Jednak samo ukąszenie szerszenia nie jest śmiertelne, moc jego jadu jest porównywalna z ukąszeniem osy lub pszczoły. Zawiera co prawda większą dawkę toksyn, jednak nie na tyle dużą, aby bezpośrednio z tego powodu uśmiercić człowieka. Ewentualne zgony występują ze względu na wstrząs anafilaktyczny. Ukąszenie szerszenia jest jednak bardziej bolesne niż pszczoły lub osy ze względu na dużo większe żądło.

Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiMiasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiCzytaj dalej

Usuwanie gniazda szerszeni – nagranie

Na nagraniu widzimy, jak ekspert usuwa gniazdo szerszeni europejskich, które było ukryte w drzewie na posesji pewnej rodziny. Twórca filmu tłumaczy, że usunięcie gniazda było konieczne ze względu na niebezpieczeństwo, jakie szerszenie stwarzały dla rodziny. Owady stawały się coraz bardziej agresywne. Ekspert nie zabija wszystkich szerszeni, które usuwa. Stara się pozbyć gniazda w taki sposób, aby zachować w jak najlepszym stanie jego fragmenty, szerszenie oraz królową. W późniejszym czasie ekspert znajduje miejsce oddalone od osad ludzkich i tam aranżuje nowe miejsce dla szerszeni do życia.

Nagranie z usuwania gniazda możecie zobaczyć poniżej:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Likwidacja półtorametrowego gniazda szerszeni. Niesamowite nagranie
  2. Niesamowite nagranie. Rój pszczół obsiadł pszczelarza
  3. Szalony pomysł w Australii - dla pszczół powstaną ule ze sztuczną inteligencją. Mają ograniczyć pandemię warrozy
  4. Znalazł gniazdo szerszeni w ulu pszczół. Niesamowite nagranie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł