Pusta ulica i napis na murze "lockdown".
Źródło: Pixabay

Czy Polska powinna ponownie zamknąć swoją gospodarkę ze względu na pandemię?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Października 2020

Padł kolejny rekord nowych zachorowań na koronawirusa w Polsce. Czy w związku z tym powinniśmy rozważyć kolejny lockdown w naszym kraju?

6526 nowych zachorowań w ciagu ostatnich 24 godzin na COVID-19. Co więcej liczba dziennych zgonów z powodu wirusa SARS-CoV-2 przekroczyła dzisiaj 100 osób. Sytuacja w naszym kraju staje się coraz gorsza, a szansy na poprawę nie widać. Jakie kroki powinien poczynić nasz rząd w takich okolicznościach?

Wiosenny lockdown dał się nam we znaki

Milionerzy: dostał pytanie za 250 000 zł i zdębiał. Nasi dziadkowie z pewnością znają odpowiedźMilionerzy: dostał pytanie za 250 000 zł i zdębiał. Nasi dziadkowie z pewnością znają odpowiedźCzytaj dalej

Kiedy koronawirus trafił do Polski na przełomie lutego i marca, polski rząd podejmował zdecydowane kroki w celu zgaszenia pandemii w zarodku. Szybko zostawały zamykane kolejne instytucje i gałęzie gospodarki aż do pełnego lockdownu. W punkcie szczytowym czynne były jedynie sklepu spożywcze, drogerie i apteki, a więc punkty z produktami niezbędnymi do życia.

DZISIAJ GRZEJE:

1. NASA: W stronę Ziemi zmierza tajemniczy obiekt. Eksperci osłupieli, nie mogą uwierzyć, czym jest

2. Twoje meble mogą być warte więcej niż myślisz. Możesz śmiało zamienić je na nowe

Dzięki zdecydowanym działaniom pierwsza fala zachorowań została w miarę dobrze opanowana i udało się uniknąć przeładowania szpitali. Lockdown dał się nam jednak również we znaki. Zamrożenie gospodarki kosztowało miejsca pracy tysiące Polaków. Wystarczy wspomnieć, że całymi miesiącami nie działały punkty gastronomiczne, salony fryzjerskie, czy chociażby kina i siłownie.

Dyrektorzy i nauczyciele maja dosyć. Podejmują dramatyczne decyzje, nauka zdalna jedynym wyjściem?Dyrektorzy i nauczyciele maja dosyć. Podejmują dramatyczne decyzje, nauka zdalna jedynym wyjściem?Czytaj dalej

Czy drugi lockdown jest konieczny?

W kontekście drugiego lockdownu, mówi się, że nasza gospodarka może tego po prostu nie wytrzymać. Już teraz ekonomiści alarmują, że ze względu na pierwszy lockdown finansowe problemy nie opuszczą nas przynajmniej do końca przyszłego roku. Co jednak, jeżeli ponowne zamrożenie gospodarki jest konieczne, aby opanować pandemię? Niedawno informowaliśmy o tym, że dyrekcje szkół podejmują indywidualne decyzje, wbrew opiniom rządu, o wprowadzaniu zajęć w trybie zdalnym. Czy jest to znak, aby przygotowywać się do kolejnego zamrożenia rynku? A może w ogóle nie powinno do tego dojść i polskie społeczeństwo powinno funkcjonować bez zmian pomimo pandemii?

WHO skomentowało pandemię w Polsce. Niepokojące słowa ekspertówWHO skomentowało pandemię w Polsce. Niepokojące słowa ekspertówCzytaj dalej

Następny artykuł