lockdown
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że rząd powinien wprowadzić drugi lockdown w Polsce?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Października 2020

Jeden lockdown mamy już za sobą. Teraz jednak pandemia przyspiesza i nie wygląda na to, aby miała ponownie zwolnić. Zdaniem naukowców potrzebne będą dodatkowe obostrzenia. Czy jesteś za tym, aby wprowadzić w Polsce kolejny lockdown?

Lockdown na przełomie wiosny i lata był tak naprawdę ogólnoświatowy, gdyż większość krajów z dużymi wskaźnikami zarażeń została zmuszona do wprowadzenia tak agresywnych obostrzeń. Teraz jednak sytuacja zmieniła się, jednak na gorszą. Czy w Polsce powinien mieć miejsce drugi lockdown?

Ponowny lockdown

"Jeżeli w najbliższych dniach będziemy obserwowali skalę wzrostów na poziomie 2,5 do 3 tys. zakażeń dziennie, niestety można przewidywać, że w krótkim czasie może dojść do lockdownu" - informował niedawno rzecznik resortu zdrowia. Z drugiej jednak strony tego samego dnia Jacek Sasin, wicepremier kraju, stwierdził, że absolutnie nie jest planowany żaden lockdown, a na pewno nie w kontekście zakazu przemieszczania się. "Mamy już daleko idące ograniczenia. Dodatkowym elementem mógłby być zakaz wychodzenia z domu, poza wyjściami niezbędnymi. My nie planujemy tego typu działań" - podsumował na antenie RMF FM.

Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest "bardzo dziwna cząsteczka", wyjątkowe odkrycieCzytaj dalej

Inna sprawa jest taka, że Francja i Niemcy powoli wprowadzają ograniczenia, które można byłoby nazwać kolejnym lockdownem, a niektóre inne kraje już wcześniej zdecydowały się na takie kroki. Na ten moment polski rząd apeluje o dezyfekowanie rąk, zakładanie maseczek, unikanie dużych skupisk ludzi i szeroko zakrojoną uwagę. To jednam może nie wystarczyć.

Liczba chorych wciąż wzrasta

Specjaliści prognozują, że szczyt drugiej już fali zachorowań planowany jest na koniec listopada, jednak, jak już było to parokrotnie wspominane, nie zawsze takie prognozy się w naszym kraju sprawdzały. Problemem jest dodatkowo brak wolnych respiratorów, gdyż codziennie przybywa coraz więcej osób potrzebujących tej formy pomocy. Tylko dziś poinformowano o kolejnych 20 156 zakażeń w ciągu ostatnich 24 godzin. Sytuacja jest bardzo napięta i co chwilę przekraczamy kolejne granice. Być może powszechny lockdown mógłby okazać się tu remedium?

Niespodziewany atak na Donalda Trumpa. Hakerzy przejęli stronę, chcą opublikować prawdę o koronawirusieNiespodziewany atak na Donalda Trumpa. Hakerzy przejęli stronę, chcą opublikować prawdę o koronawirusieCzytaj dalej

Lockdown czy nie?

Lockdown w wielu krajach jednak się sprawdził, gdyż "zmuszanie" ludzi do niewychodzenia z domów jest jedną z najbardziej skutecznych form walki z pandemią, gdyż siłą rzeczy ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa. Naukowcy są zdania, że powinniśmy podjąć jak najbardziej drastyczne działania, aby tylko spowolnić wzrost liczby chorych, gdyż już teraz szpitale i personel medyczny mają problem z przyjmowaniem pacjentów. Czy jesteś za tym, aby wprowadzić w Polsce kolejny lockdown? A może jednak uważasz, że nie przyczyniłby się do poprawy sytuacji? Koniecznie daj nam znać!

Mapy Google pokażą, gdzie odbywają się protesty. Narzędzie ma pomóc w strajku kobietMapy Google pokażą, gdzie odbywają się protesty. Narzędzie ma pomóc w strajku kobietCzytaj dalej

Następny artykuł