Góra lodowa
Źródło: wikipedia

Fenomenalne zjawisko. Góra lodowa w 3 lata przemieściła się o ponad 1000 km

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Lipca 2020

Góra lodowa okazała się być zaskakująco niezłym pływakiem! W ciągu trzech lat od swojego oderwania od reszty pokrywy lodowej, A-68 przemieściła się o ponad tysiąc kilometrów. Gdyby do takiego zdarzenia doszło na wodach po których pływają statki, cała sytuacja mogłaby przybrać katastrofalny obrót.

Jedna z największych zaobserwowanych gór lodowych przepłynęła już ponad tysiąc kilometrów.

Olbrzymia, dryfująca góra lodowa

12 lipca 2017 roku naukowcy zaobserwowali rozpad kolejnego lodowca. Samo wydarzenie okazało się jednak zaskakująco wyjątkowe - powstała z niego góra lodowa okazała się jednym z największych tego typu obiektów, które pojawiły się na Antarktydzie. Samą górę nazwano A-68. Szacuje się, że mierzyła ona sobie wtedy około 6 tysięcy kilometrów kwadratowych, jednak jej grubość wynosiła "jedynie" kilkaset metrów, co automatycznie plasuje ją wśród największych i "najcieńszych" takich obiektów.

Obrazy Techgame

Topniejąca góra lodowa

Nie jest trudno zgadywać, że gydyb tak masywny obiekt nagle pojawił się na wodach użytkowych, naraziłby setki statków na potencjalne niebezpieczeństwo. Z tego względu naukowcy postanowili dokładnie śledzić pozycję góry lodowej. Odbywa się to z wykorzystaniem zdjęć satelitrarnych wykonywanych przez satelitę Copernicus Sentinel-1. Zdjęcia równocześnie pokazują, że mniej więcej w ciągu dwóch lat dryfowania obiekt stracił swoją część. Oderwany fragment nazwano z tego względu A-68B, a brnącą dalej "górę-matkę" zmieniono na A-68A. W tym roku naukowcy zaobserwowali kolejny oderwany fragment - A-68C.

Olimpijski dystans

Co ciekawe, góra lodowa przez całą swoją dotychczasową wędrówkę pokonała aż 1050 kilometrów! To naprawdę ogromny dystans, szczególnie biorąc pod uwagę, iż pokonał go niewyobrażalnie wielki kawał lodu. Jednak wszystko się kiedyś kończy - badacze prognozują, że góra będzie teraz topnieć. Wszystko przez wpływanie na coraz cieplejsze i mniej spokojne wody.

Zobacz także:

  1. Fenomenalne nagranie. Przelot komety uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną
  2. Tajemnicze "dziwne koła radiowe" w kosmosie. Czym jest nowa klasa obiektów?
  3. Tajemnicza planeta z naszego układu słonecznego może być czarną dziurą
  4. Księżyc był niegdyś gorącym "basenem" wypełnionym magmąNastępny artykuł