lotnisko
Źródło: wallpaperflare.com

Wielkie otwarcie lotniska w Suwałkach. Inwestycja za 27 mln zł

Kuba WielochKuba Wieloch
9 Sierpnia 2020

Nowe lotnisko w Suwałkach oficjalnie otwarte. Korzystać z niego będą małe samoloty, śmigłowce, szybowce, awionetki, a nawet motolotnie

Wielkie otwarcie


W Polsce powstało kolejne lotnisko, tym razem w Suwałkach. Co ciekawe jednym z głównych inwestorów jest firma Fabryka Mebli Forte, która ma nieopodal fabrykę płyt wiórowych. Lokalne przedsiębiorstwo przeznaczyło na inwestycję aż 10 milionów złotych. To dopiero początek wielkich inwestycji tej firmy, jak zaznacza szefostwo, zamierzają oni również wybudować w okolicy zakład produkujący meble.
Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 27 milionów złotych. Miasto Suwałki na budowę lotniska przeznaczyło 11 milionów, a województwo podlaskie równo 6 milionów.

Ogromna inwestycja


Dla miasta może to być ogromna okazja inwestycyjna. Lotnisko może mieć zarówn funkcje turystyczne, rekreacyjne, jak i ściśle biznesowe. Wiadomym jest, że z pasów startowych korzystać będą małe samoloty przewożące do 50 osób, jak i śmigłowce, szybowce, awionetki oraz motolotnie.

Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemNadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemCzytaj dalej


"Chcemy poprzez lotnisko podnieść atrakcyjność tego miejsca, tego regionu, pięknej Suwalszczyzny. Na pewno to jest atut, który będzie procentował w przyszłości, który będzie przyciągał inwestorów, który będzie otwierał tą przestrzeń powietrzną dla biznesu, ale także dla turystów, którzy poruszają się w ten sposób" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Oddanie gotowego lotniska zajęło ponad rok


Rozmiary lotniska nie robią ogromnego wrażenia, jednakże należy pamiętać, że jest to stosunkowo mała inwestycja. Ze względu na to pas startowy ma 1320 metrów długości i 30 metrów szerokości. Wybudowano również płytę do zawracania, płytę startową, drogę kołowania oraz wymaganą infrastrukturę techniczną.
Pas startowy został ukończony w lipcu 2019 roku. Ponad rok trwało jednak zakończenie procedur obioru technicznego obiektu oraz uzyskanie certyfikacji lotniska w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Rosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to MarsRosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to MarsCzytaj dalej


"Pas startowy to też droga, która idzie w przyszłość. To jest rozwój lokalnych struktur gospodarczych, to jest pomoc dla biznesu, kultury, turystyki i sportu" - powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Kolejna inwestycja tego typu


Co ciekawe nie jest to pierwsze miasto w województwie podlaskim, gdzie zainwestowano pieniądze w tego typu przedsięwzięcie. Niedawno w Białymstoku wybudowano podobne lotnisko, jednakże tamtejsze pasy startowe przyjmować będą jedynie samoloty przewożące do 30 pasażerów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to Mars
  2. Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiem
  3. Polacy wymierają. Szokujący raport pokazuje, że do 2100 roku zostanie nas garstka i będziemy biedni
  4. Gigantyczna katastrofa ekologiczna. Ze statku wyciekają tysiące ton paliwa, zagrożona fauna i flora

Następny artykuł