ludzie
Źródło: Pixabay

Przełomowa teoria naukowców. Wyjaśnia, gdzie tworzy się ludzka świadomość

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Października 2020

Do tej pory powstało zadziwiająco wiele teorii dotyczących tego, czym jest ludzka świadomość. Jeden z badaczy uważa, że znalazł na to odpowiedź. Kluczowe jest tutaj podzielenie świadomości na fizyczne ciało i... wcale nie duszę, a energię. Naukowe podejście rzuca podwaliny pod nowe badania.

Takiego podejścia do ludzkiej świadomości jeszcze nie było. Jeden z badaczy uważa, że po wielu latach badań znalazł odpowiedź na to, czym w ogóle jest ludzka świadomość. Jego dość przełomowa teoria zakłada naukowe podejście do dualizmu.

Czym jest ludzka świadomość?

Świadomość, niezależnie od podejścia, to najprościej rzecz ujmując nasze "jestestwo". Świadomość to ogół całkowitych procesów myślowych, które warunkują naszą tożsamość i służą do odbierania bodźców zewnętrznych i prawidłowego reagowania na nie. Tak naprawdę samo to słowo służy bardziej wyjaśnieniu różnych procesów zachodzących "gdzieś" (oczywiście klasycznym sprawcą naszej świadomości jest mózg).

Jeden z najsłynniejszych graczy League of Legends kończy karierę. Zaskakujące oświadczenie BjergsenaJeden z najsłynniejszych graczy League of Legends kończy karierę. Zaskakujące oświadczenie BjergsenaCzytaj dalej

I tak na przykład pojęcia "świadomość" używa się w odniesieniu do zwierząt, gdy zastanawiamy się, czy są one świadome - tj. zdają sobie sprawę z tego gdzie się znajdują, co robią i jaka jest ich rola, a także potrafią odbierać wszystkie zewnętrzne bodźce, czyli w skrócie - potrafią w jakiś sposób myśleć. Zazwyczaj zwierzęta odbierane są jako świadome swojego położenia i otoczenia. Ludzie, z kolei, to już nieco trudniejsza kwestia do badania.

Ludzie posiadają świadomość "bycia sobą", czyli wiedzą kim są, co robią i po prostu zdają sobie ogólną sprawę z egzystencji. Nie wiemy jednak do dziś, czy ta cecha prawidłowo przypisywana jest głównie nam, bo coraz częściej mówi się, że to pole świadomości istnieje w umysłach innych gatunków na naszej planecie, choćby małp. Jednoznacznej odpowiedzi na to zagadnienie jednak nie ma.

Umysły

Oczywiście samych dywagacji na temat istoty świadomości, jej właściwego pochodzenia, a także i tego, kto ją ma, do tej pory prowadzono niezliczoną liczbę. Znalezienie jednak odpowiedzi na takie pytania nie jest jednak zadaniem łatwym. Mimo to narodziło się od tej pory dość sporo koncepcji dotyczących pochodzenia świadomości.

Pocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesieniaPocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesieniaCzytaj dalej

Wielu badaczy jest zdania, że badanie ludzkiej świadomości przy użyciu współczesnych zasobów fizyki jest bezsensowne. Pojawiły się szybko teorie, że warto skorzystać z niezwykle szerokiej dziedziny, jaką jest mechanika kwantowa. To nauka, uznana za jedną z najbardziej precyzyjnych, stara się od lat dostarczyć nam odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące Wszechświata. Zajmuje się ona m.in. przewidywaniem zachowań reprezentowanych przez cząstki elementarne i ich wpływu na kształt rzeczywistości. W każdym razie pozwólcie, że nie będę dalej brnął w tym kierunku, gdyż nawet naukowcy tego nie wytłumaczą tak, jakbyśmy tego chcieli.

Jedną z najbardziej zaawansowanych teorii dotyczących świadomości jest dualizm ontologiczny. Jest to pojęcie, które opisuje dwie klasy substancji, które są od siebie odmienne - ducha i ciało. Świadomość w tym wypadku opisywana jest przez pierwszą z nich, która zakłada, że to właśnie dzięki duchowi możemy myśleć, odbierać bodźce i na nie odpowiadać.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?

2. Zabawa zakończyła się prawdziwą tragedią. Nie żyje 9-letnia dziewczynka

3. Po 11 godzinach narad w sejmie w końcu zapadła decyzja. Nowe obostrzenia wkrótce wejdą w życie

Nie duch, a energia

Na łamach prestiżowego Neuroscience of Consciousness ukazał się artykuł niejakiego Johnjoe McFadden'a, profesora neurologii na Uniwersytecie w Surrey w Guildford, Anglii. Jego zdaniem za ludzką świadomość odpowiada pole elektromagnetyczne. I stara on się swoją teorię poprzeć zmodyfikowaną wersją dualizmu ontologicznego.

Księżyc zaskoczył naukowców z NASA. Jedno z najciekawszych zdjęć w historiiKsiężyc zaskoczył naukowców z NASA. Jedno z najciekawszych zdjęć w historiiCzytaj dalej

Jeszcze za czasów Kartezjusza, idea dualizmu ontologicznego według którego istnieje podział na ciało i duszę, była bardzo popularna. Z czasem jednak wielu badaczy uznało ją za mało naukową. Skierowali się ku teorii dotyczącej tego, że świadomość wytwarzana jest przez mózg i neurony w nim obecne. McFadden uważa jednak, że kluczowe jest tu rozróżnienie na nie "materię i ducha", a "materię i energię". Jaka to energia?

Chodzi naturalnie o energię wytwarzaną przez mózg w formie pola elektromagnetycznego. Teoria badacza jest o tyle rewolucyjna, że pokazywałaby, czemu nie powstało jeszcze samoświadome AI, pozbawione w końcu zarówno "mózgu" jak i pola elektromagnetycznego. Taka teoria może jednak pomóc w rozwoju sztucznej inteligencji i lepszym poznaniu człowieka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ruszyła infolinia dla seniorów. Wiemy w jaki sposób starsze osoby mogą uzyskać pomoc
  2. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  3. Allegro z ogromnym udogodnieniem. Klienci są zachwyceni
  4. Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje
  5. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"
  6. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność
  7. GIS wydał pilne ostrzeżenie. Groźne bakterie w popularnym produkcie, ogromne niebezpieczeństwo dla starszych osób

Następny artykuł