Pocący się człowiek
Źródło: Unsplash

Naukowcy już wiedzą, czemu tak śmierdzimy. Odwieczny problem ludzkości może się skończyć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Lipca 2020

Czemu i po co ludzie śmierdzą? Badania nad tym zagadnieniem odbywały się już wielokrotnie, jednak dopiero teraz znaleziono konkretny enzym. Takie odkrycie może pozwolić na stworzenie naprawdę działających dezodorantów.

Naukowcy to jednak mają fajnie - jedni podbijają kosmos, inni starają się odpowiedzieć na pytanie "czemu tak śmierdzimy?". Tym razem o kolejnym kroku milowym informują ci drudzy.

Rola brzydkiego zapachu w zyciu człowieka

Najnowsze badania opublikowanym w prestiżowym Scientific Reports pozwalają sądzić, że być może zostanie opracowany w końcu realnie działający dezodorant 24h. W końcu brzydki zapach to problem w zasadzie każdego, a upały czy stresujące sytuacje wcale w tym nie pomagają. Rola mechanizmu "śmierdzenia" nie została do tej pory dobrze poznana. Tak samo zresztą jak cel wydzielania przykrego zapachu. Sam temat był już wielokrotnie badany czy analizowany, jednak teraz można mówić o niewielkim przełomie.

Rosjanie sklonują mamuta. Wszystko dzięki znalezisku na SyberiiRosjanie sklonują mamuta. Wszystko dzięki znalezisku na SyberiiCzytaj dalej

Czemu tak śmierdzimy?

"Brzydki zapach to charakterystyczna cecha Homo Sapiens, jednak jego rola w zachowaniu i ewolucji nie została dobrze poznana. Wiadomo, że odor ciała związany jest z istnieniem różnych rodzajów pierwotnych mikrobów. W tej pracy odkryliśmy enzym bakteryjny należący do gronkowców wytwarzających brzydki zapach, który jest zdolny do rozszczepiania bezwonnych tioalkoholi, czyli najostrzejszych składników zapachu ciała" - napisano w publikacji. Podsumowując chodzi o to, że jedna z bakterii korzysta z enzymów powodujących brzydkie zapachy.

W środku tajemniczych mumii miały być szczątki człowieka. Okazało się, że nie są ludzkieW środku tajemniczych mumii miały być szczątki człowieka. Okazało się, że nie są ludzkieCzytaj dalej

Czy takie badania nam coś dadzą?

Naukowcy są zdania, że najnowsze badania spowodowały "molekularny krok" w kierunku rozpoznania konkretnych bakterii przez które powstają brzydko pachnące cząstki. Tego typu odkrycia mogą z kolei doprowadzić do poznania roli "śmierdzenia" i stworzenia inhibitorów zdolnych blokować cały proces u źródła, jednak bez szkody dla całej flory bakteryjnej. Co ciekawe, badania sponsorowane są przez Unilever, czyli jeden z największych koncernów, którego najbardziej znane marki to na przykład Axe, Dove czy Brut. Zgadujemy, że sami wiecie co to oznacza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Grzyby z Czarnobyla, które żywią się promieniowaniem, mogą ochronić astronautów w kosmosie
  2. Zaskakujące odkrycie. Mikroby sprzed 100 milionów lat nie były martwe, one po prostu spały
  3. Ogromny krater, który wciąż się powiększa. Ma już kilometr szerokości
  4. Gromada gwiazd przestaje istnieć. "Trafiliśmy na sam koniec jej życia"

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł