Warszawa, straż miejska, ford, 1.jpeg
Źródło: Wikimedia Commons

MSWiA pracuje nad nowym mandatem. 5 mln Polaków może zostać ukaranych wysoką kwotą

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
29 Czerwca 2020

W poniedziałkowym wydaniu dziennika “Rzeczpospolita” ukazał się artykuł mówiący o nowych regulacjach związanych z mandatami, którymi mogą ukarać strażnicy miejscy miliony Polaków. Właścicielom domów i mieszkań grozi kara w wysokości 500 zł. Materiał “Rzeczpospolitej” traktuje o pracach związanych z nowelizacją przepisów.

Gazeta podała bardzo zaskakującą informację. Co najmniej 5 mln Polaków unika obowiązku wnoszenia opłat za wywóz śmieci. W tej jest jest ich bardzo trudno ukarać. Nad zmianą przepisów obecnie pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mandat w wysokości 500 zł

W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, które uprawnia strażników straży gminnych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego przewiduje się, że strażnik miejski albo gminny będzie mógł nałożyć mandat do 500 zł na osobę, która nie złożyła deklaracji, na podstawie której ustala się wysokość opłaty za wywóz śmieci - podali dziennikarze "Rz". Według nowego projektu, kara ma dotknąć każdego, kto podał nieprawdziwe informację w tej deklaracji. Mógł to zrobić na kilka różnych sposobów.

5 mln Polaków na celowniku

Ukarani mają zostać ludzie, którzy np. zaniżyli liczbę domowników. Przez to płacą mniejsze pieniądze za śmieci. Również ludzi, którzy nie segregują odpadów w należyty sposób mają zostać ukarani. Tak wynika z artykułu, który przygotowali dziennikarze “Rzeczpospolitej”. Gazeta dotarła również do innych zaskakujących informacji. Strażnicy miejscy będą mogli również sprawdzić, czy osoba, która zadeklarowała zbudowanie kompostownika zrobiła to. Jest to jeden ze sposobów na zmniejszenie tzw. “opłaty śmieciowej”. Funkcjonariusze sprawdzą czy była to tylko pusta obietnica czy nie. Jeżeli okaże się, że ktoś “rzucił słowa na wiatr” również zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Wygląda na to, że rządzący szukają pieniędzy gdzie tylko się da. Jak donoszą dziennikarze, ukaranych może zostać nawet 5 mln Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. IMGW ostrzega aż 11 województw, może być niebezpiecznie
  2. Wzrost promieniowania na północy Europy. Naukowcy szukają źródła, jednym z podejrzanych jest Rosja
  3. Skandaliczna sytuacja. Droga na Morskie Oko tylko dla dorożek, zakazano elektrycznej alternatywy
  4. Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowisko

Następny artykuł