Zdjęcie z Marsa. Wulkan i tajemnicza smuga.
Źródło: flickr/ESA

Czy na Marsie właśnie doszło do erupcji wulkanu? NASA wyjaśnia zjawisko z najnowszych zdjęć

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Sierpnia 2020

W ostatnim czasie Internet obiegły najnowsze zdjęcia z Marsa wykonane przez Visual Monitoring Camera (VMC). Fotografie sugerowały jakoby na Czerwonej Planecie doszło do erupcji wulkanu.

Tajemnicza smuga ciągnąca się od najbardziej wysuniętego na południe wulkanu tarczowego formacji Tharsis Montes stała się źródłem teorii mówiących o tym, że na powierzchni Marsa doszło do erupcji uśpionego wulkanu. Naukowcy z NASA postanowili wyjaśnić sprawę.

Obrazy Techgame"Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnikaCzytaj dalej

Na Marsie znajdują się aktywne wulkany

Zdjęcia wykonane przez instrument Visual Monitoring Camera (VMC), który zamontowany jest na pokładzie sondy Mars Express przedstawiają białą smugę ciągnącą się przez kilka tysięcy kilometrów, a jej źródło znajduje się przy wulkanie Arsia Mons. Wulkan ten jest najbardziej wysuniętym na południe tego typu obiektem w formacji Tharsis Montes (region Tharsis). Wulkan mierzy sobie 9000 metrów wysokości, a jego średnica oscyluje około 110 kilometrów. Wulkan jest olbrzymi, posiada 29 otworów w swojej skorupie, przez które może wydobywać się lawa.
Według naukowców był on ostatni raz aktywny 50 milionów lat temu, a jego szczyt aktywności datuje się na 150 milionów lat wstecz. Według naukowców z NASA, marsjańskie wulkany wciąż mogą być aktywne, aktualne zdjęcia nie przedstawiają jednak erupcji wulkanu.

Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażeniePałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenieCzytaj dalej

Tajemnicza smuga to nie efekt erupcji

Zdjęcia wykonane przez VMC zostały zrobione 10 dni temu. Tajemnicza smuga rozciągająca się na powierzchni Czerwonej Planety osiągnęła w tym czasie kilka tysięcy kilometrów długości. Jak wyjaśniają eksperci z NASA, smuga nie jest jednak efektem erupcji wulkanu, a jest to pył, w którym znajdują się cząsteczki lodu wodnego. Smuga rozprzestrzenia się po szczątkowej atmosferze Marsa dzięki prądom powietrznym co spowodowane jest nadejściem zimy na półkuli południowej. Jak podkreślają naukowcy, na chwilę obecną żaden z marsjańskich wulkanów nie jest aktywny, jednak mogą być one również pogrążone w głębokim śnie.

Ogromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosuOgromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosuCzytaj dalej

Zdjęcie z Marsa. Wulkan i tajemnicza smuga.

Insight zbada marsjańskie wulkany

Za kilka tygodni na powierzchni Marsa pracę rozpocznie sonda InSight, która przeprowadzi badania geologiczne planety. Gdyby okazało się, że na powierzchni Czerwonej Planety wciąż znajdują się aktywne wulkany, to naukowcy sugerują, że można by je wykorzystać do pozyskiwania energii dla przyszłych kolonizatorów planety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strumień Feniksa to zbiór gwiazd z wczesnego wszechświata. Najnowsze odkrycie naukowców zachwyca
  2. "Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnika
  3. Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenie
  4. SpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISS

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł