Mars
Źródło: flickr.com

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli na Marsie coś niezwykłego

Kuba WielochKuba Wieloch
3 Października 2020

Niecałe dwa lata temu naukowcy ogłosili, że na Marsie pod pokrywą lodową istnieje jezioro, z ciekłą wodą. Wywołało to niemałe poruszenie w świecie nauki. Najnowsze badania opisane w "Nature Astronomy" potwierdziły te spekulacje i ujawniły więcej niezwykłych faktów na temat Marsa.

Naukowcy dokonali niezwykłego i wiele znaczącego odkrycia dzięki analizie danych radarowych. Zostały one zebrane przez krążącą po orbicie Marsa sondę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Mars Express. Pierwsze odkrycie sprzed dwóch lat zostało dokonane na podstawie zaledwie 29 obserwacji z lat 2012 -2015. Jak wynika z informacji ujawnionych przez badaczy, tym razem mieli oni do dyspozycji zdecydowanie bogatszy zestaw danych. W sumie zebrano 134 obserwacji z lat 2012-2019 i na ich podstawie stwierdzono obecność zbiornika wodnego ze słoną, ciekłą wodą. To jednak nie wszystko okazuje się, że nie jest on jedyną tego typu strukturą w tym rejonie.

Znamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasneZnamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasneCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Wchodzi nowy program 1500 plus. Wiemy, kto ma szansę dostać pieniądze

Niezwykłe badania Marsa


Zespół badawczy wykorzystał wskazania instrumentu MARSIS (Mars Advanced Radar of Subsurface nad Ionsphere Sounding), który emituje fale radiowe i odbiera je, rejestrując dokładnie powierzchnie Czerwonej Planety oraz wierzchnie warstwy pod nią. Najnowsza technologia pozwala na identyfikację rodzaju materiału, na który natrafił sygnał radiowy. Tak więc naukowcy są w stanie stwierdzić, z czym mają do czynienia, a mogą to być skały, lód czy nawet wspomniana wcześniej woda. Na bardzo podobnej zasadzie bada się również zbiorniki wodne pod lodowcami na Ziemi. Dzięki temu udało się też stwierdzić obecność wody w stanie ciekłym na Marsie, niemal kilometr pod powierzchnią planety.

Zmiana czasu 2020: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?Zmiana czasu 2020: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?Czytaj dalej

Jeziora z ciekłą wodą

Największe z odkrytych jezior ma średnicę około 30 kilometrów, pozostałe zaledwie kilku kilometrów. Wszystkie te struktury rozłożone są na terenie około 75000 kilometrów kwadratowych.
Udało nam się potwierdzić istnienie wcześniej odkrytego zbiornika wody i znaleźć wokół niego trzy kolejne. To złożony system — komentuje współautorka pracy, prof. Elena Pettinelli z University of Rome.
Naukowcy od lat spekulują o możliwości występowania ciekłej wody pod powierzchnią Czerwonej Planety. Ze względu na niskie ciśnienie, wykluczona jest możliwość istnienia takowej na wierzchnich warstwach lądowych.

Znany naukowiec bije na alarm. Czeka nas gigantyczna katastrofa, przed nami ostatnia szansaZnany naukowiec bije na alarm. Czeka nas gigantyczna katastrofa, przed nami ostatnia szansaCzytaj dalej

Życie na Czerwonej Planecie

Odkrycie to jest niezwykłe, bo może potwierdzić możliwość istnienia żywych organizmów na Marsie, lub występowania ich w zamierzchłych czasach. Potwierdza to również możliwość kolonizacji Czerwonej Planety przez przyszłe ludzkie pokolenia. Obecnie trwa zresztą o to, który kraj jako pierwszy wyśle ludzką załogę na powierzchnie Marsa. Najbliżej tego zdają się być Stany Zjednoczone i Chiny, które są w trakcie przygotowywania pierwszych misji załogowych. Nie należy jednak lekceważyć takich krajów jak Rosja, Indie czy Emiraty Arabskie. Jednego możemy być pewni, przyszłość maluje się dla nas w "kosmicznych" barwach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oddali go do schroniska, bo wyglądał jak "potwór". Szczeniak otrzymał szansę, niewiarygodne, jak się zmienił
  2. Używasz jej do pieczenia? Grozi ci wielkie niebezpieczeństwo, specjaliści biją na alarm
  3. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość
  4. W Milionerach wszyscy zamarli gdy padło pytanie. Było niewiarygodnie trudne, nawet Urbański zaniemówił
  5. W TVP gwiazda disco polo w roli naukowca. Absurd przekroczył wszelkie granice
  6. Jeśli dbasz o zdrowie, natychmiast przestać je spożywać. Najbardziej rakotwórcze artykuły, z których szkodliwości wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy

Następny artykuł