Mars - kratery
Źródło: NASA

Ogromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitów

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Listopada 2020

Kosmos wzbudza w nas podziw i zachwyt. Czasami jednak zapominamy, że może być on również bardzo niebezpieczny. Kiedy planeta znajdzie się na torze kolizyjnym ze zbyt dużą kosmiczną skałą, która nie spali się w atmosferze, skutki mogą być opłakane. Siłę takiego zdarzenia uchwycili astronomowie, którzy od lat przyglądają się powierzchni Marsa.

Deszcz kosmicznych skał spadł na powierzchnię Czerwonej Planety i zostawił na niej trwały ślad. Udokumentowały to satelity krążące wokół Marsa. Naukowcy są pod wrażeniem tego zjawiska.

Joe Biden jako prezydent USA to świetna wiadomość dla klimatu. Kompletna opozycja Joe Biden jako prezydent USA to świetna wiadomość dla klimatu. Kompletna opozycja "antynaukowej" postawy TrumpaCzytaj dalej

Mars został zbombardowany

Naukowcy z University of Arizona odkryli, że powierzchnia Marsa w regionie Noachis Terra została zbombardowana masywnymi opadami kosmicznych komet. Do takich konkluzji udało im się dojść po przeanalizowaniu zdjęć z 2009 i 2016 roku. Na fotografiach wykonanych przez jednego z satelitów krążącego po orbicie Czerwonej Planety widać gołym okiem szkody jakie wyrządziły meteoryty. Według naukowców do zdarzenia musiało dojść w przeciągu ostatnich 7 lat.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Polaków czeka godzina policyjna? Takie rozwiązanie wprowadziły już inne kraje w Europie

Według ustaleń astronomów, do zdarzenia doszło, kiedy w bliskiej odległości od szczątkowej atmosfery Marsa przelatywała masywna planetoida. Pod wpływem kontaktu z atmosferą, ogromny kosmiczny kamień się rozgrzał a następnie rozerwał na kilka mniejszych skał, które następnie spadły na powierzchnię Czerwonej Planety zostawiając w niej dobrze widoczne na zdjęciach, jasne kratery.

Naukowcy łącznie znaleźli 21 takich dziur. Kratery rozsiane są w odległości około 7 metrów od siebie na obszarze o łącznej średnicy 305 metrów.

Kratery, które powstały w wyniku uderzenia asteroidy o powierzchnię Marsa.

Znaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropceZnaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropceCzytaj dalej

Chociaż badamy Marsa od lat, ten wciąż skrywa wiele tajemnic

Bombardowanie Czerwonej Planety obrazuje jak niewiele wciąż wiemy o tym, co się na jej powierzchni dzieje. Chociaż od lat po Marsie poruszają się specjalne łaziki, które badają jej tereny, a po jej orbicie porusza się kilkanaście satelitów, to dopiero teraz udało się nam dostrzec zjawisko, które miało miejsce kilka lat temu. A jego siła była z pewnością ogromna. Za przesłanie obrazów na Ziemię odpowiada Mars Reconnaissance Orbiter.

Naukowcy tłumaczą, że przestrzeń kosmiczna usiana jest niezliczoną ilością skał, które nieustannie ją przemierzają. Większość z nich jest uszkodzona z powodu kolizji z innymi planetoidami, więc w momencie wejścia w atmosferę rozpadają się i spalają. Niektóre jednak od czasu do czasu zdarza się, że w ciało niebieskie uderza dobrze zachowana planetoida dużych rozmiarów, która potrafi wyrządzić poważne szkody.

SpaceX ma się czego bać. Konkurencja też pracuje nad przełomową technologiąSpaceX ma się czego bać. Konkurencja też pracuje nad przełomową technologiąCzytaj dalej

Jednym z najbardziej znanych przypadków uderzeń asteroidy w Ziemię w ostatnich czasach była oczywiście katastrofa tunguska. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, z 2013 roku, nastąpiła tam eksplozja, za którą odpowiedzialna była asteroida o wielkości wieżowca, poruszająca się z prędkością ok. 15 km/s i która rozpadła się na części na wysokości ok. 10 km ponad powierzchnią. Eksplozja była tak silna, że powaliła drzewa w promieniu 40 kilometrów, widziana była w promieniu 650 kilometrów, a huk, który stworzyła rozszedł się na ponad 1000 kilometrów.

Kratery, które powstały w wyniku uderzenia asteroidy o powierzchnię Marsa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Malutkie rysie pilnie poszukiwane. Nie żyje ich mama, słynna rysica Nelly
  2. Ciężarówka wpadła w poślizg i zmiotła z drogi samochód - wideo
  3. Apple nie chce dać zasilacza? Xiaomi stworzy go za grosze
  4. Nokia powraca do klasyki. Wyciekły zdjęcia i specyfikacje nowych modeli
  5. Atrakcje na Marsie. Miejsca, które przyszli turyści będą zwiedzać na Czerwonej Planecie
  6. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  7. Małgosia z 5. edycji “Rolnik szuka żony” jest nie do poznania. Teraz zdradziła sekret swojej metamorfozy

Następny artykuł