Mars na tle kosmosu.
Źródło: Pixabay

Atrakcje na Marsie. Miejsca, które przyszli turyści będą zwiedzać na Czerwonej Planecie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Listopada 2020

Mars jest coraz bardziej w zasięgu ludzkości. Elon Musk już niedługo chce rozpocząć misje, które będą miały na celu kolonizację tej planety, NASA na Marsa chce się wybrać w latach 30. XXI wieku. Jednak nie samymi badaniami człowiek żyje. W przerwach od kolonizacji warto trochę pozwiedzać Czerwoną Planetę.

A na Marsie jest co zwiedzać. Może i brakuje tam niesamowitych budowli, które kojarzymy z “ziemskiej turystyki”, ale jeżeli chodzi o naturalne pomniki i imponujące struktury, które kształtowały się przez miliardy lat, to coś się już znajdzie. Wsiadamy w rakietę i lecimy pozwiedzać.

Mars dla turystów - co oferuje Czerwona Planeta?

Mars jest planetą kontrastów. Znajdziemy tam ogromne wulkany, głębokie kaniony, przepstne kratery i ciągnące się po horyzont równiny. Każdy miłośnik natury i imponujących widoków znajdzie tu coś dla siebie. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać, a my Wam w tym pomożemy. Gotowi na wycieczkę, po największych marsjańskich atrakcjach?

Znamy ceny nowych iPhone 12 u polskich operatorów. Wystartowała przedsprzedaż nowych telefonów firmy AppleZnamy ceny nowych iPhone 12 u polskich operatorów. Wystartowała przedsprzedaż nowych telefonów firmy AppleCzytaj dalej

Olympus Mons

Zaczynamy “z wysokiego C”, bo lądujemy w regionie Tharsis, gdzie znajdziemy Olympus Mons, czyli najwyższą górę, nie tylko na Marsie, ale i w całym Układzie Słonecznym. Góra powstała na pozostałościach ogromnego wulkanu tarczowego, który w wyniku powolnego wylewania lawy stworzył ogromną górę o niewielkim nachyleniu 5 stopni.

Olympus Mons wzbija się na wysokość 21 229 metrów ponad poziom odniesienia, a jej całkowita wybitność wynosi przeszło 26 000 metrów. Podstawa tej góry wynosi 624 metry, gdyby więc “położyć” tego marsjańskiego wielkoluda na Polsce, to przykryłby niemal cały nasz kraj. Na szczycie z Olympus Mons znajdziemy z kolei krater o długości 85 kilometrów, szerokości 60 kilometrów i głębokości 3 kilometrów.

Olympus Mons - najwyższa góra w Układzie Słonecznym.

Wyżyna wulkaniczna Tharsis

Pozostając na terenie wyżyny Tharsis możemy obejrzeć jeszcze kilka innych niezwykle ciekawych obiektów. W regionie Tharsis występuje największa liczba wulkanów na całej planecie. Łącznie znajdziemy tam 6 wulkanów o imponującej wielkości.

Wulkaniczny region Tharsis.

Electronic Arts zaskoczyło fanów. Wspaniałe wieści dla fanów serii Mass Effect. Wszystko się potwierdziłoElectronic Arts zaskoczyło fanów. Wspaniałe wieści dla fanów serii Mass Effect. Wszystko się potwierdziłoCzytaj dalej

Valles Marineris

Mieliśmy najwyższą górę w całym Układzie Słonecznym, to może teraz czas na największy kanion? Tak, Mars może się również pochwalić taką olbrzymią konstrukcją. Według NASA, Valles Marineris ma około 3000 kilometrów długości, co oznacza, że jest, mniej więcej, czterokrotnie dłuższy od, zlokalizowanego w Stanach Zjednoczonych, Wielkiego Kanionu.

Naukowcy do dzisiaj próbują rozwikłać zagadkę, w jaki sposób powstały te niesamowite struktury skalne. Najbardziej prawdopodobną wersją jest ta mówiąca o formowaniu się regionu Tharsis. Według ekspertów, lawa przelewająca się z terenów wulkanicznych, wypychała skorupę Marsa do góry, w końcu ją niszcząc. Popękana skorupa Czerwonej Planety miała stworzyć region Valles Marineris. Kolejna atrakcja odhaczona.

Valles Marineris - największy kanion w Układzie Słonecznym.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Wczesne objawy raka żołądka. Absolutnie nie wolno ich lekceważyć

Biegun północny i południowy

Zostawmy na razie rekordowo wielkie konstrukcje skalne i wybierzmy się w miejsce, które wzbudza największe zainteresowanie naukowców i ma niebotyczny wpływ na “klimat” panujący na Marsie. Biegun północny i południowy na Marsie od lat są badane przez naukowców. W trakcie badań udało im się ustalić, że zimą, gdy temperatury w tamtych regionach spadają do ekstremalnie niskich wartości, na biegunach zlodowaceniu ulega dwutlenek węgla. Latem, kiedy temperatury wzrastają, lód się roztapia, a CO2 wraca do atmosfery, część jednak pozostaje tworząc znane nam z Ziemi, lodowe, białe czapy na krańcach planety.

Ze względu na te procesy, bieguny pełnią niezwykle ważną funkcję dla ekosystemu Marsa. Powstawanie i topnienie lodu powodują inne efekty, które odczuwalne są na powierzchni całej planety. Mowa tu chociażby o sezonowych wiatrach, które potrafią przerodzić się w niewielkie trąby powietrzne.

Biegun północny na powierzchni Marsa.

Użytkownicy Windows 10 zgłaszają wiele poważnych błędów. Wszystko przez nową aktualizację, lepiej nie instalowaćUżytkownicy Windows 10 zgłaszają wiele poważnych błędów. Wszystko przez nową aktualizację, lepiej nie instalowaćCzytaj dalej

Medusae Fossae

I wracamy do formacji skalnych. Tym razem przed Waszymi oczami Medusae Fossae, czyli formacja, która dzięki swoim nietypowy kształt były źródłem wielu teorii, według których, struktury te powstały w wyniku rozbicia się statku UFO. Czy kosmici rzeczywiście zaliczyli stłuczkę z Czerwoną Planetą? Tego nie wiemy, naukowcy skłaniają się raczej ku teorii mówiącej o ruchach wulkanicznych i wpływie wiatru na formowanie się tego nietypowego terenu o powierzchni dorównującej Stanom Zjednoczonym.

Wiele więcej do zwiedzania

Na tym kończymy tę wycieczkę, jednak nie martwcie się. Mars ma do zaoferowania jeszcze dużo więcej atrakcji. Wystarczy wspomnieć o Kraterze Gale’a, w którym w 2012 roku wylądował najsłynniejszy marsjański łazik, czyli Curiosity. Niestrudzeni turyści będą mogli zwiedzić również ogromny Krater Hale’a, “Duchy Marsa”, czyli tajemnicze wydmy i wiele, wiele więcej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obudził się i prawie dostał zawału. W jego salonie był obcy pies
  2. Nadchodzi najmocniejsze Audi w historii. Będzie elektryczne
  3. W naszym Układzie Słonecznym była jeszcze jedna planeta. Naukowcy są zadziwieni nowymi wnioskami
  4. Najpiękniejsze gwiazdozbiory na polskim niebie. Znajdziesz je za pomocą prostej aplikacji
  5. Olbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakane
  6. “Największy majątek mam w klamkach”. Siostra Chmielewska szczerze o wychowywaniu syna i heroicznych wyborach

Następny artykuł