Rakieta
Źródło: NASA

Rosjanie pracują nad rakietami z napędem jądrowym. Ich cel jest jasny - Mars

Kuba WielochKuba Wieloch
8 Lipca 2020

Rosja planuje podbój kosmosu. Może się to udać dzięki nowej rakiecie o napędzie jądrowym

Testy pocisku o napędzie jądrowym


Wczoraj informowaliśmy o ewakuacji rosyjskiego miasteczka w związku z planowanymi testami nowej broni o napędzie jądrowym. Okazuje się, że nowy napęd może służyć do walki w wojnie, ale nie tej konwencjonalnej. Rzecz jasna mowa o wyścigu kosmicznym, który na nowo rozpala wyobraźnię wielkich mocarstw.

Buriewistnik, straszliwa broń czy rakieta przyszłości?


Obecnie Rosjanie testują nowy napęd w pocisku 9M730 Buriewiestnik. Zasięg tej broni jest nieograniczony, a w praktyce oznacza to, że rosyjska broń może latać przez parę tygodni, aż w końcu namierzy cel. Warto również wspomnieć, że napęd może być również wykorzystany do przenoszenia broni jądrowej.
Okazuje się, że test pocisku może być jedynie przykrywką, dla o wiele większych planów mocarstwa. Prace nad napędem jądrowym sprawuje w Rosji instytut Keldysh Research Center, który jest ściśle powiązany z armią. Naukowcy z tego instytutu pracują nad rozwojem pocisku Buriewiestnik. I z oficjalnych informacji to w zasadzie tyle, bo nad pracami naukowców zarzucona jest żelazna kurtyna. Wiadomo jedynie, że całe przedsięwzięcie warte jest ponad 300 milionów dolarów.

Zimna Wojna w kosmosie


Wystarczy jednak zastanowić się przez moment nad jedną rzeczą, czy Rosja rzeczywiście potrzebuje pocisków o napędzie jądrowym w celach obronnych? Prawdopodbnie nie, może za to użyc nowego projektu w ramach dużego straszaka, a w rzeczywistości szykować się do podboju kosmosu.
Napęd jądrowy może nadać ogromną prędkość startującej rakiecie. Chodzą również pogłoski o tym, że Rosjanie rozwiązali problemy z systemem chłodzenia w swoich prototypach. Rosyjski silnik jądrowy o nazwie JEDU został wyposażony w panelowe radiatory i system chłodzenia gazem ciekłym.

Stany Zjednoczone nie pozostają w tyle


Amerykanie doskonala zdają sobie sprawę z dążeń Rosji i nie chcą pozostawać w tyle. Dlatego też, USA przygotowuje własny napęd jądrowy. Nowy silnik DRACO ma umożliwić amerykanom udział w wyścigu o postawienie pierwszej ludzkiej stopy na Czerwonej Planecie.
Jedno jest pewne, najbliższe lata będą bardzo ciekawe. Prawdopodobnie kiedyś będziemy mogli opowiadać swoim dzieciom, o tym jak pierwszy człowiek wylądował na Marsie. Mnie, to niesamowicie ekscytuje, a Was?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miasto w Rosji ewakuowane. Armia testuje nowy pocisk o napędzie jądrowym
  2. Naukowcy coraz lepiej rozumieją burzliwą historię Drogi Mlecznej. Czeka nas kolizja z inną galaktyką
  3. Ubisoft w rozsypce. Czy obserwujemy upadek giganta?
  4. Internet z balonu? W Kenii powstał projekt jedyny w swoim rodzaju

Następny artykuł