Strumień w wulkanicznej glebie parku Yellowstone.
Źródło: pxfuel.com

Przełomowe odkrycie naukowców. Dotyczy organizmów, które mogą żyć na Marsie do dzisiaj

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
9 Listopada 2020

Nieoczekiwane odkrycie na pustyni Atakama w Chile. Naukowcy sądzą, że dzięki niemu można mieć nadzieję na istnienie życia na Marsie. Najnowszy łazik NASA będzie mógł to potwierdzić już w przyszłym roku. 

Na chilijskiej pustyni Atakama znajduje się wiele naziemnych teleskopów i stacji badawczych. Jest to też najbardziej suche miejsce na Ziemi. Niedawne badania pozwoliły na odkrycie aż trzydziestu gatunków mikroorganizmów, które są w stanie na niej przetrwać. Na Marsie panują podobne warunki.


Mikroorganizmy mogą przeżyć na Czerwonej Planecie


Bakterie znalezione na pustyni Atakama zostały odkryte przez badaczy z Uniwersytetu Cornella. Okazało się, że aż 30 różnych gatunków żyje kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. Znajduje się tam wilgotna, ilasta gleba, która umożliwia przetrwanie nawet w tak ekstremalnych warunkach. Taka sama znajduje się w wielu miejscach na Marsie.


Naukowcy twierdzą, że właśnie w taki sposób trwało życie na Czerwonej Planecie miliardy lat temu. Ze względu na coraz trudniejsze warunki panujące wówczas na planecie, mikroorganizmy schowały się w ziemi, chroniąc się przed niską temperaturą i promieniowaniem.

Rodzice ocenili efekty zdalnego nauczania. Sytuacja wygląda fatalnie, badania nie kłamiąRodzice ocenili efekty zdalnego nauczania. Sytuacja wygląda fatalnie, badania nie kłamiąCzytaj dalej


Życie na Marsie dziś


Mimo przekonania naukowców, że życie kiedyś na Marsie istniało, wciąż nie ma dowodów na to, że istnieje ono teraz. Nadchodzące badania mają skupiać się na jego znalezieniu. Przedpole przygotował łazik Curiosity.


Robot napotkał wiele miejsc wskazujących na niegdysiejszą obecność wody. Wśród nich jest obecnie badany, przez marsjański łazik, krater Gale, w którym występuje również wspomniana wcześniej ilasta gleba. Zdaniem naukowców kiedyś panowały tam idealne warunki do kwitnięcia biologicznego życia.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Kim są rządowi eksperci do spraw koronawirusa? Morawiecki podał nazwiska


Szansa na przełom w eksploracji Marsa


Najnowszy łazik NASA - Perserverance - będzie przemierzał powierzchnię planety już od początku przyszłego roku. Łazik wyląduje na dnie marsjańskiego krateru Jezero, którego średnica wynosi 47,5 km.


Misją nowego robota ma być dokonywanie odwiertów w określonych obszarach Czerwonej Planety i pobieranie próbek do późniejszej analizy. Mają one być zbadane przez ziemskie laboratoria.


Poza tym Perserverance będzie badał planetę pod kątem potencjalnych zagrożeń dla przyszłych misji załogowych wysłanych na powierzchnię Marsa. Między innymi będzie próbował ustalić potencjalne trudności spowodowane przez pył marsjański. Będzie też pomagał w opracowaniu właściwej technologii pozyskiwania tlenu z dwutlenku węgla, którą mogliby w przyszłości zastosować astronauci stacjonujący na planecie.

Naukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaNaukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaCzytaj dalej


Interesująca przeszłość sąsiadek Ziemi

Mikroorganizmy znalezione na Atakamie są dowodem na to, że życie może przetrwać w niebywale ekstremalnych warunkach. To wspaniała wiadomość. Czekamy na doniesienia łazików z Czerwonej Planety, by potwierdzić jego istnienie poza Ziemią, która obecnie jest najbardziej życiodajną planetą, jaką znamy.


Co ciekawe, życie na Ziemi mogło zostać zapoczątkowane właśnie dzięki Marsowi i Wenus. Miliardy lat temu, kiedy obie te planety mogły przypominać właśnie dzisiejszą Ziemię, w naszą planetę uderzało wiele asteroid pochodzących właśnie z naszych planetarnych sąsiadów. To w nich przybyły mikroorganizmy i materiał organiczny, dzięki którym nasza planeta jest dziś kolebką życia w znanej nam części Wszechświata.

Chiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GChiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aż chce się płakać. Potraktowali żywe zwierzęta jak zabawki, umieszczając je w automacie
  2. Pijany kierowca w BMW zatrzymany przez policję. Wszystko dzięki taksówkarzom - Wideo
  3. Co by się stało, gdyby człowiek wpadł do czarnej dziury? Odpowiedź zaskakuje
  4. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  5. Atrakcje na Marsie. Miejsca, które przyszli turyści będą zwiedzać na Czerwonej Planecie
  6. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  7. Lekarze odradzali jej poród, ale postawiła na swoim. Lata później Kuba zdumiał rodzinę niesamowitym wyczynem

Następny artykuł