Kret
Źródło: Twitter

W końcu się udało. Niemcy zakopali kreta na Marsie

Kuba WielochKuba Wieloch
11 Sierpnia 2020

Lądownik InSight w końcu wykonał swoją misję. "Kret" podłączony do maszyny został zakopany pod ziemią

Sukces niemieckiego zespołu badawczego


Niemieckie Centrum Badań Kosmicznych za pomocą sterowanego zdalnie wysięgnika rozpoczęło w czerwcu zakopywanie instrumentu HP3, pod powierzchnią Marsa. Analiza danych i stanu "Kreta" umożliwiła badaczom kontynuację prób wciśnięcia maszyny pod głębszą powierzchnię. Niezwykle żmudny proces wymagający ponad 150 ruchów zdalnych przyniósł wymierne efekty. Naukowcy zauważyli poruszające się drobinki regolitu na łyżce wysięgnika.


Kiedy unieśliśmy wysięgnik, ku naszemu zdumieniu, Kret był już w większości przysypany piaskiem. Wystawało jedynie kilka centymetrów osłony – napisano w informacji prasowej opublikowanej przez DLR.

Zadanie wymagające niezwykłej precyzji


To, że instrument jest już w pełni pokryty marsjańskim piaskiem stanowi bardzo dobre więsci dla świata nauki. Badacze mają nadzieję, że regolit wytworzy tak duże tarcie, że instrument badawczy będzie w stanie wbić się na docelową głębokość sięgającą 3 metrów pod powierzchnią.

Rosjanie planują eksplorację planety. O dziwo, nie jest to MarsRosjanie planują eksplorację planety. O dziwo, nie jest to MarsCzytaj dalej

Wciśnięcie instrumentu badawczego pod powierzchnie planety jest niezwykle wymagające. Każdy zdalny ruch wymaga doskonałej precyzji.
Po intensywnych dyskusjach zespół instrumentu HP3 zdecydował się przycisnąć kreta od góry, tak jak robiono to w poprzednich miesiącach. Niestety okazało się, że to niemożliwe, ponieważ łyżka na końcu wysięgnika nie mieściła się już w otworze. - dalsza część oświadczenia DLR.

Instrument badawczy został zakopany


Kluczowym okazało się zasypanie otworu z kretem i przyciśnięcie górnej warstwy piasku. Dzięki temu instrument nie wysunie się z gruntu.
To było doskonałe posunięcie. Piasek wypełnił otwór całkowicie, a kret został całkowicie zakryty. Jak na razie na górnym końcu Kreta znajduje się jedynie cienka warstwa piasku, ale to już spory postęp.- czytamy w oświadczeniu.

Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemNadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemCzytaj dalej


Badania prowadzone przez Niemieckie Centrum Badań Kosmicznych mogą być niezwykle ważne w kontekście poszukiwania życia na Marsie i przyszłych prób kolonizacji planety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeń
  2. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean
  3. Naukowcy odkryli składnik konieczny do powstania życia. Pochodzi z gwiazd
  4. Żarłoczny aligator atakuje drona. Niesamowite nagranie

Następny artykuł