Powierzchnia Marsa - wizja artystyczna.
Źródło: flickr

Mars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonauty

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Października 2020

Kosmos skrywa przed nami wiele tajemnic. Mars, mimo że jest planetą najbliższą Ziemi, nadal wzbudza wiele emocji. Czy życie na Marsie jest możliwe? A może już tam jest, ale jeszcze o tym nie wiemy? Czy w najbliższym czasie będziemy w stanie rozwiać marsjańską tajemnicę? Słowa doświadczonego kosmonauty zdają się rzucać nowe światło na tajemniczy Czerwona Planeta.

W ostatnich latach wszystkie światowe agencje kosmiczne toczą walkę o pierwszeństwo na Marsie. NASA, ESA, Roskosmos i Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna nie ustają w staraniach, by to właśnie ich sondy i wysyłane przez nich misje dały podwaliny do kolonizacji Marsa.

Mars fascynuje od wieków

Jednym z bardziej powszechnych motywów w dyskusjach o Czerwonej Planecie pozostaje pytanie o życie na Marsie. U schyłku XIX wieku wybuchła nawet tzw. “Marsjańska Gorączka”, a dotknięci nią badacze wysuwali coraz to bardziej śmiałe wizje. Niemałą rolę odegrał tu Nikola Tesla, który w 1899 roku w trakcie badań szumu radiowego Marsa zaobserwował powtarzające się sekwencje, które zinterpretował jako sygnały radiowe od marsjańskiej cywilizacji. Spekulacje oparte na podstawie obserwacji Tesli trwały aż do lat 60. XX wieku, gdy sonda NASA programu Mariner wykonała wstępne badania zaprzeczające fantastycznym wizjom z początku wieku.

W teleturnieju W teleturnieju "Jeden z dziesięciu" padła odpowiedź, która rozbawiła wszystkich. Zawodnik poczerwieniał ze wstyduCzytaj dalej

Eksploracja Marsa coraz bliżej

Bezzałogowe misje mające zbadać kwestię życia na Marsie dały już wiele pożytecznej wiedzy. Jako że w atmosferze Marsa zaobserwowano metan i formaldehyd, czyli substancje charakterystyczne dla organizmów żywych, obecnie twierdzi się, że życie na Marsie może istnieć, lecz głęboko pod powierzchnią planety. Wskazuje na to odkrycie łazika Curiosity, który w 2013 roku zaobserwował na powierzchni Marsa substancje rozkładające organiczne związki węgla - nadchlorany. Czy Mars jest więc planetą o bogatym życiu wewnętrznym?

DZISIAJ GRZEJE:

1. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie

2. Czy wszyscy w końcu będą musieli przejść COVID-19? Ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia

Być może nie tylko. Jak twierdzi doświadczony kosmonauta Oleg Artiemjew, życie na powierzchni Marsa najprawdopodobniej już jest. I to za sprawą człowieka! Artiemjew utrzymuje, że nie ma możliwości, by wraz z licznymi łazikami, sondami i innymi wytworami ludzkiej cywilizacji, które spoczęły na powierzchni Marsa, Czerwony Glob nie został przypadkowo skolonizowany przez najprostsze ziemskie mikroorganizmy: “Jakkolwiek byśmy ich nie czyścili i poddawali kwarantannie przed wysłaniem w kosmos, w jakiejś dawce musiały się dostać na Marsa. Niezależnie od tego, że warunki na Marsie nie przypominają tych znanych z ziemi, mikroorganizmy przeżyły i zaczynają się rozwijać w drodze ewolucji” - powiedział kosmonauta w trakcie rosyjsko-amerykańskiej telekonferencji organizowanej przez Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe.

Księżyc pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję. Niesamowite odkrycie naukowcówKsiężyc pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję. Niesamowite odkrycie naukowcówCzytaj dalej

Mikroorganizmy, które mogą rozwijać się w kosmosie

Swoje zdanie Oleg Artiemjew opiera na eksperymencie przeprowadzonym w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2013 roku. Eksperyment pod kryptonimem “Test” potwierdził zdolność niektórych ziemskich mikroorganizmów do życia i rozwoju w otwartym kosmosie. “Kiedy człowiek stanie na Marsie, to prawdopodobnie będzie w stanie zaobserwować tam jakieś formy życia bardzo podobne do znanych z Ziemi, ale bardziej dostosowane do warunków panujących na Marsie” - przekonuje kosmonauta.

Banknot 10-złotowy może mieć znacznie większą wartość. Musi spełnić tylko jeden warunekBanknot 10-złotowy może mieć znacznie większą wartość. Musi spełnić tylko jeden warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewczynka nie chce dać spokoju śpiącemu psu. Wtedy zwierzę daje jej cenną nauczkę
  2. Włosi zaprojektowali nowego Malucha. W ojczyźnie też za nim zatęsknili?
  3. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał
  4. Naukowcy biją na alarm. Banknoty mogą być bardzo niebezpieczne, wyniki badań są jednoznaczne
  5. Telewizja Polska atakuje WP. Absurdalny materiał, aż ciężko uwierzyć
  6. Nie żyje Radosław Ciemięga. Polski sport pogrążył się w żałobie

Następny artykuł