Mars
Źródło: pixbay.com

Burze na Marsie winne braku wody. Tak mogło wyginąć życie na planecie

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
13 Listopada 2020

Naukowcy odkryli nowe fakty. Przyczyny braku wody na Marsie są zupełnie inne, niż wcześniej przypuszczali. Szalejące na planecie burze mogą być przyczyną nie tylko braku wody, ale i życia na powierzchni Czerwonej Planety.

Kiedyś na Marsie było zdecydowanie więcej wody niż obecnie. To, że jej ubywanie jest ciągłym procesem w przypadku Czerwonej Planety, nie było nowością dla naukowców. Jednak sądzili, że odpowiedzialne za znikanie wody są dolne warstwy atmosfery, co okazało się błędną koncepcją.


Odwodnienie Marsa


Okazało się, że główną przyczyną braku wody na Marsie są burze piaskowe, które są regularnym zjawiskiem na tej planecie. W dodatku ich przebieg jest znacznie bardziej gwałtowny niż ten, który zazwyczaj obserwujemy w przypadku Ziemskich burz.


To właśnie burze są odpowiedzialne za ocieplenie atmosfery Marsa. Po przejściu burzy temperatura planety wzrasta na pewien czas. Wówczas cząsteczki wody unoszą się i przedostają do górnych części atmosfery.

Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaPoważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaCzytaj dalej


Rozpad cząsteczek


Niestety obecność cząsteczek wody w górnych warstwach atmosfery Marsa zazwyczaj nie zwiastuje niczego dobrego. Panują tam warunki, które sprzyjają bardzo szybkiemu rozpadowi cząsteczek H2O. Uwolniony tlen i wodór ulatują wówczas w przestrzeń kosmiczną i niestety nie wracają już do atmosfery Czerwonej Planety.


Wcześniej astronomowie sądzili, że woda rozpada się w dolnej części atmosfery. Jednakże tam ów proces zachodziłby znacznie wolniej. W górnej warstwie atmosfery cząsteczki ulegają rozpadowi aż dziesięciokrotnie szybciej, niż miałoby to miejsce w niższych partiach.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Dodajesz imbir do herbaty? Cudownie, wzmacniasz pracę ważnego narządu


Wyparowany ocean


Ekspertom udało się ustalić, że w ciągu ostatnich miliardów lat, ilość wody, która „uciekła” z planety, wystarczyłaby do zalania całej powierzchni Marsa. Taki globalny ocean byłby głęboki an ponad 60 centymetrów, co może nie jest zbyt imponującą głębokością, jednak mówimy tu o wodzie pokrywającej całą powierzchnię planety.


Biorąc pod uwagę najnowsze odkrycie, naukowcy są pewni, że niegdyś na Marsie kwitło życie. Przy takiej ilości wody rozwijać mogło się tam naprawdę wiele mikroorganizmów. Kolejne badania prowadzone na Czerwonej Planecie będą szczególnie skoncentrowane na poszukiwaniu życia.

Niezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieNiezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieCzytaj dalej


Łazik Perservance


Właśnie w celu odnalezienia życia na Marsa został wysłany łazik Perservance. Będzie on dokonywał odwiertów w powierzchni planety i analizował pozyskane próbki. Łazik poleciał na Czerwoną Planetę w ramach bezzałogowej misji Mars 2020.


Lądowanie Perservance na powierzchni Marsa nastąpi już niedługo, bo za trzy miesiące. Planowana data to 18 lutego 2021. Łazik osiądzie wówczas na dnie krateru Jezero. To miejsce zostało wybrane ze względu na obecność ilastej gleby w tym miejscu.


W świetle najnowszych badań to właśnie w takim gruncie mają szansę przetrwać mikroorganizmy, nawet pomimo ekstremalnych warunków. Za kilka miesięcy powinny pojawić się pierwsze raporty z badań przeprowadzonych przez najnowszy łazik NASA.

Cyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analitykówCyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analitykówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poruszające słowa właściciela spalonego mieszkania. Jego lokal został podpalony podczas Marszu Niepodległości
  2. Czy masz lampę solną w domu? Wiele osób nie wie, że popularna ozdoba jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, lepiej uważać
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Justyna Kowalczyk załamana sytuacją w Polsce. Zwraca uwagę na jeden szczegół, który doszczętnie przeraża, tak źle jeszcze nie było (FOTO)
  7. Z ostatniej chwili: już jest w rękach policji. Kryminalni zatrzymali podejrzanego o podpalenie mieszkania poczas marszu

Następny artykuł