Zdjęcie z misji NASA, JPL-Caltech, MSSS, zrobione przez łazik Curosity na Marsie.
Źródło: Wikipedia Commons

Ludzkie kości na Marsie? Sprawa została wyjaśniona

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Czerwca 2020

Przemysł kosmiczny coraz prężniej się rozwija, a potrzeba eksploracji kosmosu sprawia, że naukowcy coraz odważniej patrzą w gwiazdy. Czasami jednak nasze wyobrażenia na temat tego co kryje się na innych planetach może sprawić, że doszukujemy się czegoś, co tak naprawdę nie istnieje. Tak było w przypadku ludzkich kości na Marsie.

Zdjęcie wykonane w 2014 roku przez łazik Curosity stało się centrum uwagi wszystkich fanów eksploracji kosmosu (ale też teorii spiskowych) po tym jak doszukano się na nim przedmiotu wyglądającego jak ludzka kość udowa.

Pareidolia, czyli znajome kształty w przypadkowych obiektach

Naukowcy definiują wyszukiwanie znajomych kształtów w przypadkowych obiektach jako pareidolię. Niektóre części mózgu przetwarzają informacje zanim aktywują się części mózgu odpowiedzialne za bardziej racjonalne myślenie. Do takiego zjawiska dochodzi często w nocy, kiedy coś nas przestraszy i w ciemności doszukujemy się niepokojących postaci, twarzy lub części ciała.

Ludzka wyobraźnia nie zna granic

Fotografia bardzo szybko obiegła media społecznościowe, a fani teorii spiskowych od razu podchwycili temat i uznali, że jest to niezbity dowód na istnienie życia pozaziemskiego, a przynajmniej tego, że kiedyś Mars tętnił życiem. Naukowcy z NASA szybko jednak rozwiali teorie, które wyrastały jak grzyby po deszczu, kość udowa okazała się być bowiem zwyczajną skałą, która rzeczywiście przypomina wyglądem kość, ale najprawdopodobniej powstała w sposób naturalny i została wyrzeźbiona wiatrem, wodą lub erozją na powierzchni czerwonej planety.

NASA nie wyklucza, że życie na Marsie istniało

Amerykańska Agencja Kosmiczna nie zabija jednak w całości marzeń i teorii o życiu w kosmosie. NASA nie wyklucza, że na Marsie istniało życie, było ono jednak o wiele bardziej prymitywne i mogło przybierać formy drobnoustrojów. Jak tłumaczą naukowcy, atmosfera na czerwonej planecie prawdopodobnie nigdy nie miała wystarczającej ilości tlenu, aby utrzymać przy życiu bardziej złożone organizmy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NASA wysyła na Księżyc kolejny łazik. To początek kosmicznego górnictwa
  2. Pierwszy lot turystyczny w kosmos ze SpaceX. Poznaliśmy historycznego pasażera
  3. NASA opublikowało najnowsze zdjęcia Marsa. Kapitalne ujęcia zapierają dech w piersiach
  4. Polak nakręcił film, na którym widać rotację Ziemi. Efekt może przyprawić o zawrót głowy

Następny artykuł