Mars
Źródło: NASA/JPL/MSSS/The Murray Lab

Ujawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełom

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
21 Listopada 2020

O tym, że Mars mógł być dawniej planetą tętniącą życiem i pełną wody w stanie ciekłym wiadomo już od pewnego czasu. Obecnie jednak jest wymarłą planetą, na której próżno szukać jakiejkolwiek aktywności. A może jednak? Nowe odkrycie naukowców rzuca cień wątpliwości.

Mimo pokaźnej ilości przeróżnych kraterów i wygasłych wulkanów na Marsie próżno było wyglądać jakiejkolwiek aktywności sejsmicznej na terenie planety. Ostatnią erupcję wulkanu na Czerwonej Planecie datowano na około 2,5 miliona lat wstecz. Dziś jednak amerykańscy naukowcy przedstawili zupełnie inną teorię.


Wulkany szansą na życie na Marsie


Dotąd sądzono, że pod powierzchnią Marsa nie zachodzą już żadne procesy tektoniczne. Choć dawniej musiało być ich wiele, wnioskując po krajobrazie panującym na planecie.
Dziś raczej nie znajdziemy już śladów aktywności sejsmicznej Czerwonej Planety. A może jednak.

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądzeUwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądzeCzytaj dalej


Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie oraz kompleksu muzeów Smithsonian Institution odkryli, że ostatnia erupcja wulkanu na Marsie nie miała miejsca wcale tak dawno. Z geologicznego punktu widzenia można powiedzieć, że minęło zaledwie mgnienie oka od ostatniego wybuchu wulkanu.


Ostatnia erupcja na Czerwonej Planecie


Amerykańscy badacze przyjrzeli się bliżej regionowi zwanemu Cerberus Fossae - jest to system szczelin widocznych na powierzchni planety, które powstały niegdyś najprawdopodobniej w wyniku aktywności sejsmicznej terenu. Jeśli podejrzenia badaczy są słuszne, owe szczeliny mają zaledwie około 53 tysięcy lat.


Naukowcy z Arizony porównali rozpadliny z Marsa do tych, które można zaobserwować na Księżycu, Merkurym, a nawet Ziemi. Biorąc pod uwagę ich podobieństwo, badacze są niemal pewni, że powstały one w wyniku wybuchu wulkanu.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Archeolodzy donoszą o wyjątkowym odkryciu. Uważano, że znalezisko jest tylko legendą
  2. Kiszone pomidory są fenomenalnym probiotykiem. Mają powalające właściwości
  3. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo


Efekty aktywności wulkanicznej


Wyniki badań nad szczelinami z rejonu Cerberus Fossae zostały niedawno opublikowane na łamach amerykańskiego dziennika naukowego Icarus. Jeśli podejrzenia autorów artykułu okażą się słuszne, badania nad obecnością życia na Marsie wejdą na zupełnie nowe tory.


Zakładając, że ostatnia erupcja wulkanu na Marsie miała miejsce około 53000 lat temu, to może oznaczać, że wnętrze planety wciąż jest aktywne. A to prowadzi do wzrostu prawdopodobieństwa istnienia tam również życia.

Dzieci posądzone o działalność terrorystyczną. Chodzi o Minecrafta, przerażające doniesieniaDzieci posądzone o działalność terrorystyczną. Chodzi o Minecrafta, przerażające doniesieniaCzytaj dalej


Naukowcy rozważają różne scenariusze

"By otrzymać życie potrzeba energii, węgla, wody i składników odżywczych. System aktywnych wulkanów zapewnia wszystkie te czynniki" - skomentował odkrycie kolegów dr Anderson z Uniwersytetu w Kolorado.

W środowisku naukowym pojawiają się głosy, że metoda datowania astronomów z Arizony może być błędna i erupcja mogła nastąpić aż milion lat temu. Nawet jeśli te głosy okażą się prawdziwe, odkrycie pochodzenia szczelin wciąż jest niesamowite, bo nawet taki czas daje nadzieję na aktywność Marsa dziś.


Jeśli uda się potwierdzić aktywność wulkanów na planecie, poszukiwania życia na jej powierzchni będą biegły zupełnie innym torem, niż dotąd planowano. To prawdziwy przełom, który pozwoli ludzkości lepiej zrozumieć Marsa i przygotować nas na nadchodzącą ekspedycję na Czerwoną Planetę.

Rozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenieRozebrał najdroższego iPhone'a na części pierwsze. Jeden szczegół robi piorunujące wrażenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE NA NASZYCH SERWISACH:

  1. Pamiętacie serial “Doktor Quinn”? Wiemy, co teraz robi Erika Flores, odtwórczyni roli Coleen Cooper
  2. Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki
  3. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP
  4. Xiaomi czy Huawei? Opaski sportowe w świetnych cenach
  5. Niewiarygodna oferta sieci Morele. Nowa konsola "za grosze", wiemy jak zdobyć
  6. Polski skoczek narciarski potwierdził radosną nowinę. Posypały się gratulacje, rodzina się powiększy
  7. Nagła interwencja pogotowia na demonstracji. Jedna z osób klejem przykleiła dłoń do bramy

Następny artykuł