Sonda kosmiczna Hope.
Źródło: Mohamenned Bin Rashid Space Center

Pierwsza arabska misja kosmiczna na Marsa. Start już w przyszłym miesiącu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Zjednoczone Emiraty Arabskie przygotowują się do pierwszej misji międzyplanetarnej na Marsa, która ma wystartować w przyszłym miesiącu z wybrzeży Japonii. Według szefów odpowiedzialnych za misję, na szali jest "przetrwanie i przyszłość całego Bliskiego Wschodu".

W 2020 roku odnotowujemy wzmożoną liczbę misji kosmicznych na Marsa. Dzieje się tak ponieważ, właśnie w tym roku Ziemia i Mars są względem siebie w najbliższej odległości.

Misja na 50 lecie kraju

Omran Sharaf, inżynier, który jest odpowiedzialny za realizację misji mówi, że celem tego wydarzenia jest symboliczne uczczenie 50-lecia powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. “Nasza obecność na Marsie będzie powodem do dumy nie tylko dla młodych Emiratczyków, ale też dla całej młodzieży arabskiej” - tłumaczył. Głos w sprawie zabrał również Minister Rozwoju Naukowego w ZEA, Sarah al-Amiri, który uważa, że misja ta będzie początkiem rozbudowy arabskich instytutów badających kosmos, dzięki czemu ich naukowcy nie będą musieli już wyjeżdżać poza granice kraju aby spełniać się zawodowo.

Dwuletnie badania w rok

Misja kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie bezzałogowa i ma na celu przetransportowanie na orbitę czerwonej planety specjalnej satelity, która przez cały marsjański rok (687 dni ziemskich, a więc prawie dwa ziemskie lata) badać atmosferę planety, co da naukowcom nowe dane na temat klimatu planety. ZEA mają zamiar następnie przekazać zdobyte dane 200 innym ośrodkom astronomicznym na całym świecie, w tym NASA. Według planów sonda wystartuje za miesiąc z Japonii i dotrze do Marsa na początku 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Istnieje sześć miliardów planet podobnych do Ziemi. I to tylko w naszej galaktyce
  2. Szybkie podróże po Wszechświecie. Naukowcy wpadli na szalony pomysł, który może się udać
  3. Odnawialne źródła energii w Polsce tak samo skuteczne jak tradycyjne elektrownie. To oznacza duże oszczędności w naszych kieszeniach
  4. Zaobserwowano najmłodszego pulsara. Niezwykle wyjątkowe zjawisko

Następny artykuł