Powierzchnia Czerwonej Planety
Źródło: Pixabay

Niewiarygodne ustalenia naukowców. Na Marsie doszło kiedyś do olbrzymiej powodzi, jej skutki zaskakują

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
22 Listopada 2020

Spływają kolejne interesujące analizy na temat Marsa. Tym razem pod lupę wzięto powierzchnię krateru Gale. Naukowcy wskazali dowody występowania tam powodzi na gigantyczną skalę.

Najnowsze badania wykazują, iż miliardy lat temu na powierzchni Marsa mogły występować imponujące zasoby wody. Tylko naprawdę duże jej ilości mogły ukształtować w ten sposób teren.

Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekliSony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekliCzytaj dalej

Potężny upadek meteorytu

Duża, gwałtowna aktywność wody może skutkować rzeźbieniem terenu. Po analizie struktury Czerwonej Planety w obrębie krateru Gale, naukowcy doszli do wniosku, iż taką formę mogły nadać tylko ogromne powodzie.

Sądzi się, że megapowodzie wywołane zostały przez uderzenie meteorytu. Taka potężna kolizja byłaby w stanie uruchomić liczne burzliwe procesy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Archeolodzy donoszą o wyjątkowym odkryciu. Uważano, że znalezisko jest tylko legendą
  2. Media obiegły informacje o rzekomym zdjęciu Dody całującej się z przystojnym blondynem. Mężczyzna wyznał jej miłość, już zablokował swoje konto
  3. Na jego dom spadł meteoryt. Dziś jest milionerem, niezwykła historia

Ta konkretna katastrofa miała skutkować wygenerowaniem ogromnego ciepła. Do potencjalnych zmian zalicza się właśnie stopienie lodowców, które przeobraziły się w konsekwencji w piętrzące fale.

Uformowały się też chmury, z których spadały ulewne deszcze. Możliwe, że występowały one nad powierzchnią całej planety.

Na Marsie nadal może być życie

W myśl sensacyjnych odkryć, według których Mars może skrywać płynne pokłady wody, istnieje też szansa na spotkanie tam jakichś form życia. Mogą to być tylko drobnoustroje. Jednakże teorie o jeziorach podpowierzchniowych pozwalają wierzyć w istnienie także odrobinę mocniej rozwiniętych form.

Z pewnością jeżeli zbiorniki wodne były w stanie zachować płynność mimo niekorzystnych warunków, to musiały być mocno zasolone. To jedyne wytłumaczenie braku zamarznięcia.

W Australii wymiera coraz więcej gatunków. Na szczęście naukowcy znaleźli dwa nowe rodzaje torbaczyW Australii wymiera coraz więcej gatunków. Na szczęście naukowcy znaleźli dwa nowe rodzaje torbaczyCzytaj dalej

Rodzi się pytanie, czy są organizmy występujące na planecie, które zdołały się przystosować do takich warunków. Choć wydają nam się one ekstremalnie trudne, kosmos jest przecież pełen niespodzianek.

Naukowcy skłaniają się zatem ku tezie, że na Marsie istniało życie. Należy pamiętać, że na Ziemi również zachodziły ogromne zmiany, a mówimy o miliardach lat, w ciągu których dziać mogło się naprawdę dużo.

O tym ciele niebieskim wciąż wiemy za mało, stąd głównie snucie teorii. Na uzyskanie przełomowych informacji zdaje się, że trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

Na razie agencje kosmiczne koncentrują się na lepszym poznaniu, a docelowo i stałym pobycie człowieka na Księżycu. Prace na naszym satelicie są ważne same w sobie, mogąc przynieść nową wiedzę na temat jego historii i obecnych tam skał oraz minerałów.

Codziennie wielkie przeceny na Amazon z okazji Black Friday Week. Ogromne okazje, nie można ich przegapićCodziennie wielkie przeceny na Amazon z okazji Black Friday Week. Ogromne okazje, nie można ich przegapićCzytaj dalej

To jednak również przystanek w drodze do kolejnych podbojów i dotarciu właśnie na Marsa. Elon Musk niedawno odniósł się do obecności człowieka na Czerwonej Planecie. Stwierdził, że jest to jak najbardziej realna perspektywa.

Za najprzystępniejsze rozwiązanie naukowiec i filantrop uznał terraformowanie planety, by przystosować ją do naszych organizmów. Jednakże według niego, zanim do tego dojdzie, ludzkość powinna zadowolić się doraźnym skonstruowaniem szklanych kopuł i w ten sposób pracować na powierzchni.

NASA ma ambicje dostać się na Marsa i już teraz, opracowując ekspansję na Księżyc, bierze Czerwoną Planetę pod uwagę. Świadczy o tym fakt, iż planując budowę reaktorów jądrowych mających trafić najpierw na ziemskiego satelitę, ma on być też dostosowany do zamieszczenia na Marsie.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYM SERWISIE:

  1. Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom
  2. Wypij go jeszcze przed śniadaniem. Od razu zauważysz duże zmiany w swoim ciele
  3. Ujawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełom
  4. Naukowcy znaleźli gigantyczną czarną dziurę. Pożera wszystko, przerażające doniesienia
  5. Polscy naukowcy dokonali bardzo ważnego odkrycia. Znaleźli niewiarygodnie dziwną planetę
  6. Maleńkie słoniątka wskoczyły do głębokiej rzeki. Powód chwyta za serce, urocze wideo
  7. Grażyna Szapołowska pokazała swoją wnuczkę. Niezwykłe zdjęcie kobiet na okładce magazynu

Następny artykuł