Kobieta z maseczką ochronną
Źródło: Unsplash

Naukowcy zbadali działanie maseczek ochronnych. Wyniki wprawią Cię w osłupienie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Września 2020

Choć szczepionka może stanowić najlepszą formę ochrony przed koronawirusem, niezwykle ważne są też maseczki. Zakładanie ich może nawet osłabić przebieg COVID-19! O zaskakujących konkluzjach donoszą naukowcy.

W znanym naukowym periodyku "The New England Journal of Medicine" pojawiły się zaskakujące wnioski dwóch naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Co ochroni przed koronawirusem?

Nie ma co ukrywać, że aktualnie cały świat wyczekuje działającej (i przetestowanej!) szczepionki przeciw COVID-19. Taka forma ochrony, jak pokazała nam do tej pory historia, jest najlepszą, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii, a w konsekwencji - całkowicie ją zażegnać. Wiemy, że w zaawansowanym etapie są aktualnie prace m.in. brytyjskich i rosyjskich naukowców. Niezwykle ważne są jednak odpowiednie testy kliniczne, dzięki którym szczepionka, która w końcu ma chronić ludzi, nie wywołałaby wprost odwrotnego efektu. Dla przykładu - recenzując pracę Rosjan, aż 30 naukowców z całego świata podpisało się pod otwartym listem, w którym wyrażają oni swoje zaniepokojenie niespójnymi danymi. I właśnie przy szczepionce takich sytuacji należy przede wszystkim unikać.

Bardzo trudne pytanie w Milionerach. Chodzi o szkolną lekturę, niewielu pamiętaBardzo trudne pytanie w Milionerach. Chodzi o szkolną lekturę, niewielu pamiętaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1.ZUS łączy siły dla polskich dzieci. Mało kto wie co takiego robi instytucja

2. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę

Maseczki i dystans

Gdy cały świat oczekuje na wspaniałe wieści dotyczące wynalezienia skutecznej szczepionki przeciw koronawirusowi, rządy każdego kraju zdecydowały się na dodatkowe obostrzenia i ograniczenia związane z pandemią. Na samym początku praktycznie zakazany został ruch lotniczy, a i samo przemieszczanie się mogło być w wielu krajach problematyczne. Nic dziwi więc, że jedną z popularniejszych form ochrony są maseczki. Choć wiele osób kwestionuje ich skuteczność, naukowcy wyjaśniają, że faktycznie, niekoniecznie uchronią one nas przed zachorowaniem, ale prawie na pewno mogą pomóc ograniczyć negatywne skutki COVID-19 i zminimalizować ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Jakim cudem?

Polacy odzyskują tysiące złotych. Jest prosty sposób, serwery już nie wytrzmująPolacy odzyskują tysiące złotych. Jest prosty sposób, serwery już nie wytrzmująCzytaj dalej

Zaskakująca teoria

Badanie autorstwa dwójki immunologów Moniki Gandhi oraz George'a Rutherforda z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opublikowano w "The New England Journal of Medicine". Wskazują oni tam parę przykładów, które wskazują na słuszność ich tezy. Pierwszy dotyczy amerykańskiego zakładu przetwórstwa spożywczego, gdzie spośród 500 pracowników korzystających z maseczek, objawy dostrzeżono zaledwie u pięciu procent z nich. Inny przykład dotyczy argentyńskiego statku wycieczkowego, na którym doszło do wybuchu epidemii. Załoga rozdała tam pasażerom maseczki. Późniejsze badania dowiodły, że aż u 81 procent z nich zaobserwowano jedynie łagodny lub bezobjawowy przebieg COVID-19. Na innych statkach z podobną sytuacją, gdzie z kolei maseczek nie rozdawano, wyłącznie 20 procent pasażerów wykształciło lekki przebieg choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Shiba inu nie cierpi chodzić do weterynarza. Nagranie rozkłada na łopatki
  2. Jak żadna inna daje energię na kilka godzin i jest niesamowicie zdrowa. Kawę z olejem pija nawet Anna Lewandowska
  3. Stoimy na skraju globalnej katastrofy. ONZ bije na alarm, sytuacja jest dramatyczna
  4. Grypa i Covid-19 równocześnie? Wypowiedź lekarza nie pozostawia złudzeń
  5. Prawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Historyczne rekordy, naukowcy wyjaśniają
  6. 14-latkowie chcieli zrobić żart nauczycielce. Mogła nawet stracić życie

Następny artykuł