człowiek w maseczce
Źródło: Unsplash

Czy w przyszłym tygodniu zdejmiemy maseczki? Szumowski zabrał głos

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Maja 2020

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w ciągu kolejnych dni spadnie liczba dodatnich testów na COVID-19. Uważa on, że liczba chorych będzie maleć. Poruszył także wątek obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej i możliwości zniesienia tego ograniczenia.

Minister Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje dotyczące prognoz związanych z liczbą zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Wiemy też kiedy możemy spodziewać się zniesienia nakazu noszenia maseczek.

Liczba chorych spadnie

Wychodzi na to, że liczba chorych może w kolejnych dniach znaczenie spaść. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się na ten temat na antenie Radia Plus. Stwierdził, że większa liczba przypadków potwierdzonych testem na COVID-19 będzie się utrzymywać najbliższe dwa lub trzy dni. Po tym czasie, w jego ocenie, liczba ta spadnie, a w Polsce będzie coraz mniej wykrywanych przypadków koronawirusa. Poruszył także wątek znacznej części dobowych zarażeń wykrywanych na Śląsku. Zapewnił, że górnicy w dalszym ciągu przechodzą testy, tak samo zresztą, jak ich rodziny. Szumowski poruszył temat znoszenia kolejnych obostrzeń i zaznaczył, że otwarcie galerii handlowych nie jest równe z dozwoleniem na przeprowadzanie wydarzeń masowych czy imprez stadionowych. Z tego względu takie imprezy nie są jeszcze pewną kwestią.

Kiedy koniec nakazu noszenia maseczek?

Co ciekawe, zdaniem Szumowskiego rygory sanitarne są ciężkie do przestrzegania w klubach fitness bądź siłowniach. Mimo to otwarte mają być znów rzekomo w niedługim czasie. Co z noszeniem maseczek? Minister zdrowia stwierdził, że obowiązek ich noszenia będzie wymagany na pewno w przyszłym tygodniu. Mimo to właśnie pod koniec lub w połowie przyszłego tygodnia rząd zabierze oficjalnie stanowisko odnośnie zniesienia tego uciążliwego dla wielu nakazu. "W Polsce przestaliśmy się bać, zapomnieliśmy że zakłady pogrzebowe we Włoszech nie wyrabiały" - poinformował na antenie minister. Niedawne testy szczepionki na COVID-19 przeprowadzone na ludziach okazały się sukcesem. Nie oznacza to jednak, że specyfik jest bezpieczeny i wolny od wad, dlatego należy czekać na dalsze analizy i badania naukowców.

Zobacz także:

  1. RMF FM: Ponad 15,5 tysiąca pracowników służby zdrowia dostało zakaz pracy w innych placówkach
  2. Organizacja wesel wkrótce znów możliwa. Rząd podał możliwą datę
  3. Tak będą wyglądały matury i egzaminy - Ministerstwo podało wytyczne
  4. Uzdrowiska wznawiają działalność. Szumowski podał datęNastępny artykuł