Probówki z fluorescencyjną cieczą. Różne kolory.
Źródło: Wikipedia Commons

Komórki nowotworowe oznaczone farbą. Naukowcy pracują nad metodą, która ułatwi leczenie

Naukowcy cały czas pracują nad skuteczniejszymi formami wykrywania i leczenia chorób nowotworowych. Części z nich udaje się przeciwdziałać operacyjnie, wymaga to jednak ogromnej precyzji, a i tak istnieje ryzyko, że chirurg pominie komórki nowotworowe, które w dalszym ciągu będą się rozwijały.

Najnowsza technika badana obecnie na zwierzętach może zniwelować ten problem.

Leczenie nowotworów

W obecnych czasach medycyna pozwala na skuteczne leczenie chorób nowotworowych. Leczenie jest jednak niezwykle inwazyjne, łatwo również o błąd, który sprawi, że choroba może nawrócić. Opracowanie skutecznej metody ułatwiającej działania lekarzy jest jednym z priorytetów naukowców zajmujących się tematem raka.

Farbowany rak

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii opracowali technikę, która ma na celu wykrywanie i barwienie komórek nowotworowych tak, aby lekarz, który będzie operował chorego miał jasny wgląd w tkanki, które należy usunąć. Ten cel naukowcy chcą osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnej, świecącej farby.

Metody zaakceptowane przez FDA

Badania sprawdzające skuteczność takich metod wyróżniania komórek rakowych zostały przeprowadzone już na psach, a wyniki były zadowalające. Ponadto, jedną z technik, która były również testowana, jest użycie tabletek z fluorescencyjną farbą, które oznaczają chore komórki w tkankach piersi. Naukowcy z pensylwańskiego uniwersytetu przyglądają się również zatwierdzonej przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) techniką wykorzystującą kontrast o nazwie zieleń indocyjaninowa. Wczesne badania wykazały, że ta metoda jest niezwykle skuteczna, jeżeli chodzi o wykrywanie komórek rakowych. Metoda również skutecznie odróżnia tkanki chore od zdrowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na profilaktykę innych chorób. Może to nas słono kosztować
  2. Lekarze usuwali jej guza mózgu. Pacjentka w tym czasie nadziewała sobie oliwki
  3. Wśród tej grupy społecznej koronawirus jest dwukrotnie bardziej śmiertelny
  4. Jedyne takie zdjęcia. Tak wyglądały owady miliony lat temu, został zachowany ich kolor

Następny artykuł