Sala szpitalna, lekarze wojskowi, pacjent.
Źródło: defense.gov

Koronawirus zniszczył jej płuca. Lekarze dokonali cudu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Czerwca 2020

Lekarze z Northwestern Memorial Hospital w Chicago dokonali pierwszego w historii podwójnego przeszczepu płuc u młodej kobiety, której COVID-19 zniszczył płuca. Operacja zakończyła się sukcesem.

Operacja podwójnego przeszczepu płuc daje nadzieję innym pacjentom, u których z powodu koronawirusa uszkodzeniu uległ układ oddechowy.

Komplikacje związane z wirusem

Lekarze z całego świata cały czas pracują nad odkryciem wszystkich komplikacji związanych z przebyciem choroby COVID-19. Jednym z poważniejszych przypadków jest uszkodzenie drug oddechowych. Teraz jednak, gdy udało się przeprowadzić pierwszy udany przeszczep u pacjentki chorej na koronawirusa, lekarze mówią o dużej szansie dla ludzi, których dotknął ten sam problem.

20-letnia Hiszpanka z koronawirusem

Pacjentką, u której wykonano przeszczep jest 20-letnia Hiszpanka, która ostatnie 6 tygodni spędziła na oddziale intensywnej terapii. Według lekarzy kobieta była w bardzo ciężkim stanie. Jednym z głównych znaków, że pacjentka może kwalifikować się do przeszczepu był negatywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2 co oznaczało, że pacjentka pokonała chorobę. Spustoszenia jakie koronawirus zrobił w jej płucach były jednak ogromne. “Przeszczep płuc był jedyną opcją. Zaczęła rozwijać niewydolność wielonarządowa w wyniku trwałego uszkodzenia, które miała” - tłumaczył lekarz prowadzący.

Pacjentka w stanie stabilnym

“Pacjentka jest w stabilnym stanie i poprawia się każdego dnia. Chociaż wciąż ma przed sobą długą drogę, mam ogromną nadzieję, że w pełni wyzdrowieje” - mówił po zakończonej operacji dr Ankit Bharat, ordynator chirurgii w Northwestern Medicine. Lekarz podkreśla, że gdyby nie przeszczep, to pacjentka z pewnością by nie przeżyła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarze usuwali jej guza mózgu. Pacjentka w tym czasie nadziewała sobie oliwki
  2. Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące
  3. Ten gest użyty podczas wideoczatu, to wołanie o pomoc. Jak zareagować, gdy ktoś nam go pokaże?
  4. Polski wynalazek zrewolucjonizuje pracę strażaków. Będą gasić pożary dźwiękiem

Następny artykuł