Szpital
Źródło: MOs810 / CC BY-SA/ Wikimedia Commons

Czy uważasz, że Polska powinna przeznaczyć więcej pieniędzy na medycynę?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Września 2020

Polska nie słynie z największego dofinansowania służby zdrowia ani naukowców pracujących nad nowymi lekami. Czy ten stan rzeczy powinien się zmienić? Czy może jednak w Polsce nie potrzeba więcej pieniędzy dla medycyny?

Polska służba zdrowia nie słynie niestety z bycia najlepszą i najbardziej niezastąpioną. Być może wynika to właśnie z faktu, jak mało pieniędzy z budżetu państwa idzie na medycynę.

Polska służba zdrowia

Polska słuzba zdrowia stoi na niezadowalającym lub nawet całkowicie niskim poziomie. Dowodzi tego przeprowadzony przez Health Consumer Powerhouse raport Euro Health Consumer Index (EHCI) w 2018 roku. Nasz kraj, pod względem jakości i skuteczności służby zdrowia znajduje się na... 32 miejscu. Łącznie przebadano 35 krajów, więc jesteśmy dokładnie na szarym końcu listy. Dość powiedzieć, że rok wcześniej Polska zajęła w tym samym raporcie 27 miejsce. Oznacza to, że nie dość, że nic się nie poprawia, to jest wciąż coraz gorzej.

Polskie problemy

Polska ma poważne ze służbą zdrowia. W końcu coraz ciężej u nas z wykwalifikowanymi lekarzami i doktorami, którzy wnikliwie przeprowadzać będą wszelkie niezbędne badania. Stwierdzenie danej jednostki chorobowej ustrudnia też malejąca łączna liczba personelum, czyli coraz mniej studentów medycyny. To w końcu my, idąc na NFZ, obawiamy się, że najbliższy termin na kluczowe badanie będzie za rok czy nawet dłużej, na samą wizytę u lekarza specjalisty czeka się czasami równie długo. To także w naszym kraju pacjencji onkologiczni mają niskie wskaźniki przeżywalności.

Więcej pieniędzy na badania?

Polska nie imponuje także pod względem opracowywanych leków czy przeprowadzanych badań związanych z różnymi schorzeniami, choć liczba ta z roku na rok się zwiększa. Nawet dzisiaj informowaliśmy o pracach nad Polską szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Polska szczepionka będzie zarówno produkowała przeciwciała oraz aktywowała brakujące komórkowe mechanizmy obronne, które będą wycelowane w wirusa. W obliczu ogólnego stanu polskiej służby zdrowia uważacie jednak, że rząd powinien zwiększyć budżet na medycynę w naszym kraju? Czy powinno się bardziej wspierać różne badania i cały system zdrowotny?

Następny artykuł