Ogromny rekin pod powierzchnią wody i para kajakarzy. Wizja artystyczna.
Źródło: needpix

Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Września 2020

Po dekadach badań naukowcom w końcu udało się okreslić dokładne rozmiary jednego z największych morskich drapieżników, jaki kiedykolwiek żył na naszej planecie. Megalodon był ogromny.

Prehistoryczny rekin rozbudza fantazje nie tylko miłośników morskich głębin oraz naukowców, ale również ludzi w branży popularno-naukowej. Megalodon pojawiał się między innymi w filmach. Dotychczas nieznane nam były jego prawdziwe wymiary, teraz jednak wszytsko się wyjaśniło.

Megalodon - najbardziej przerażający drapieżnik w historii Ziemi

Megalodon jest prehistorycznym rekinem, który jest największą znaną drapieżną rybą, która kiedykolwiek polowała na naszej planecie. Żył 15,9–2,6 mln lat temu w morzach miocenu i pliocenu. Ze względu na chrzęstną budowę swojego szkieletu, do czasów współczesnych nie zachowało się zbyt wiele śladów po tym ogromnym drapieżniku, a najlepiej zachowane artefakty to wielkie zęby o charakterystycznym trójkątnym kształcie i drobno ząbkowanych brzegach. Stąd też wzięła się jego nazwa (z gr. mégas, D.-megálou – wielki + odoús, D.-odóntos – ząb). W 1996 roku znaleziono jeden z największych zębów należących do tego gatunku rekina, który mierzył oszałamiające 16,8 centymetra. Megalodon prawdopodobnie polował na wieloryby i inne duże ssaki morskie.

Odnaleziono biblioteki Państwa Islamskiego. Zawierają, m.in. dane z ataku na World Trade CenterOdnaleziono biblioteki Państwa Islamskiego. Zawierają, m.in. dane z ataku na World Trade CenterCzytaj dalej

Porównanie zębów Megalodona i Żarłacza Białego.

Pszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowcówPszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowcówCzytaj dalej

Płetwa Megalodona rozmiarów dorosłego człowieka

Za badania na temat prawdziwych rozmiarów Megalodona odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego oraz Uniwersytetu w Swansea. Dotychczas wierzono, że rozmiary prehistorycznego rekina mogły przekraczać 18 metrów. Naukowcy ustalili, że okaz, który żył od 16 do 3 milionów lat temu mierzył około 16 metrów, a sama głowa Megalodona mierzyła 4,65 metra. Co więcej jego ogon mierzył niespełna 4 metry, a płetwa rekina była wielkości dorosłego człowieka i mierzyła około 1,62 metra. Naukowcy oszacowali rozmiary Megalodona na podstawie porównania jego zębów z zębami współczesnych gatunków rekinów. Wyniki badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie Scietific Reports. “Zawsze ekscytowały mnie rekiny. Podczas licencjatu pracowałem i nurkowałem z wielkimi rekinami w Republice Południowej Afryki. Oczywiście w metalowej klatce. To był mój wymarzony projekt. Studiowanie całego megalodona jest trudne, biorąc pod uwagę, że to, co mamy, to zaledwie wiele oddzielnych zębów” - mówił o projekcie jeden z naukowców, który kierował badaniami, czyli Jack Cooper, magister paleobiologii z Uniwersytetu w Bristolu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zmartwiona suczka podbiegła do obcych ludzi. Błagała o pomoc, chodziło o jej dzieci
  2. Najlepsza w sezonie grzybowym borowikowa z 1 niezastąpionym dodatkiem. Aromatyczna zupa nie ma porównania z innymi
  3. NASA gotowa na podbój Księżyca. Udane testy potężnej rakiety SLS
  4. Ostrzeżenie publiczne GIS. Partia skażonego jedzenia w Lidlu, Biedronce i Selgrosie, absolutnie go nie spożywajcie

Następny artykuł