Meteor spadający nad oceanem.
Źródło: Twitter/CSIRO

Naukowcy aż zamarli, gdy zobaczyli eksplozję meteoru. Nagranie uchwycił statek badawczy

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
20 Listopada 2020

Obserwowała dno morskie, tymczasem jej uwagę bardziej przykuło to, co dzieje się na niebie. O podwójnym szczęściu może mówić załoga RV Investigator. Nie dość, że na własne oczy obejrzała ekscytujące zjawisko, to jeszcze wszystko działo się na wprost kamery.

Ruszając w ten rejs zupełnie nie taka obserwacja była ich celem. Na pokładzie owszem byli badacze, jednakże zajmujący się innymi dziedzinami nauki. Kamera również nie była ustawiana pod takie zdarzenie.

Ujawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełomUjawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełomCzytaj dalej

Eksplozja nad oceanem

Szczęście można mieć w różnych aspektach życia. Jednym bardziej powodzi się w miłości, drugim w kartach, a jeszcze innym... w obserwowaniu eksplodujących nieopodal meteorów.

To właśnie szczęście było czynnikiem decydującym w tej sytuacji. Przyznał to otwarcie kierownik rejsu John Hooper. Dodał, że zjawisko było zdumiewające, a największe wrażenie robiła wielkość i jasność kuli ognia otaczającej skałę.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

2. Masz problemy z organizmem? Wypijesz sok z buraka z najlepszego przepisu, a efekty pojawią się błyskawicznie

Statek RV Investigator miał za zadanie przeprowadzanie badań podwodnych, ze śledzeniem nieboskłonu niemających zupełnie nic wspólnego. Jest to klasyczny przykład znalezienia się we właściwym miejscu o właściwym czasie.

Jednym ze standardowych zadań było mapowanie dna australijskiego Huon Marine Park, czyli górzystego podwodnego terenu. Załoga Investigatora testowała też podczas pływania sprzęty morskie.

Naukowcy znaleźli gigantyczną czarną dziurę. Pożera wszystko, przerażające doniesieniaNaukowcy znaleźli gigantyczną czarną dziurę. Pożera wszystko, przerażające doniesieniaCzytaj dalej

Obraz z kamer rejestrowany jest całodobowo i transmitowany na stronie internetowej Marine National Facility. Organizacja prowadzi długofalowy projekt badawczy, poświęcony poznawaniu świata podwodnego. Obecny projekt obejmuje strategię aż do 2030 roku.

Niezwykle fortunnym zbiegiem okoliczności była zatem zdolność do zarejestrowania wszystkiego na kamerze umieszczonej na dziobie statku. Wydarzyło się to w środowy wieczór, gdy statek znajdował się na Morzu Tasmana.

Rozpad meteoru dokonał się akurat w odpowiednim miejscu w oku kamery. Jakby sam przed swoim nieuniknionym przeminięciem prosił się o chwilę sławy w Internecie.

Polscy naukowcy dokonali bardzo ważnego odkrycia. Znaleźli niewiarygodnie dziwną planetęPolscy naukowcy dokonali bardzo ważnego odkrycia. Znaleźli niewiarygodnie dziwną planetęCzytaj dalej

Meteory często do nas docierają

Naukowcy dalecy są od uznania tego przelotu za jakkolwiek wyjątkowy od strony naukowej. Takich kosmicznych odpadków w ziemską atmosferę wchodzi naprawdę wiele. Natomiast oglądanie ich na żywo czy zapisywanie na nagraniach to już inna historia.

Tak oto morscy badacze uchwycili coś, nad czym pracuje niejedna załoga astronomów. Teraz czas na wyprawę NASA na Księżyc i spektakularne odkrycie związane z wodą na naszym satelicie?

Nagranie meteoru spadającego nad oceanem.

Nagranie meteoru spadającego nad oceanem.

Nagranie meteoru spadającego nad oceanem.

Nagranie meteoru spadającego nad oceanem.

Nagranie meteoru spadającego nad oceanem.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wpadka w programie "Jeden z dziesięciu" przejdzie do historii. Rozbrajająca odpowiedź uczestnika, jest wideo
  2. Zaadoptowała rasowe kociątko. Gdy zaczęło rosnąć, zdębiała, wcale nie przypominało zwyczajnego kota
  3. Furby był prawdziwym hitem lat 90. Chciało go każde dziecko. Pamiętacie?
  4. Zapadła wstrząsająca decyzja. Apple zapłaci ogromne pieniądze, sprawa dotyczy użytkowników smartfonów
  5. Żona Alberta Einsteina przeżywała koszmar. Mało kto wie, jak traktował ją znany noblista
  6. Zbigniew Boniek mocno odpowiedział Lewandowskiemu. Chodzi o krytykę Brzęczka, prezes nie jest zadowolony
  7. Nagła akcja na placu Konstytucji, próbowały zablokować furgonetkę. Osiem radiowozów na kobiety

Następny artykuł