Perseida na nocnym niebie
Źródło: Wikipedia Commons

Niesamowity meteoryt spadł na Ziemię. Może pamiętać początki Drogi Mlecznej

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Sierpnia 2020

Aguas Zarcas to tęczowy meteoryt, który spadł na Ziemię 2019 roku. Według naukowców może on pochodzić z czasów wczesnej Drogi Mlecznej i kryć niezwykłe tajemnice.

Według ekspertów badających meteoryty, Aguas Zarcas może składać się z pyłu zrobionego z wczesnej Drogi Mlecznej a w jego wnętrzu ukrywać się mogą złożone związki organiczne.

Niezwykłe znalezisko z kosmosu

W ziemską atmosferę niemal codziennie wchodzą mniejsze lub większe skały pochodzenia kosmicznego. Większość z nich spala się w atmosferze, niektóre jednak częściowo przebijają się do naszej atmosfery i spadają na powierzchnie naszej planety. Meteoryty takie są niezwykle ciekawym obiektem badawczym dla naukowców. Aguas Zarcas spadł na Ziemię 23 kwietnia 2019 roku na terenie Kostaryki. Skała, która miała nieco ponad metr wielkości rozpadła się nad dwoma wioskami: La Palmera i Aguas Zarcas (skąd omawiany kawałek skały wziął swoją nazwę).

Jak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmemJak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmemCzytaj dalej

Najpierw był Murchison

W 1969 roku w stanie Wiktoria w południowej Australii odnaleziono meteoryt Murchison. Łącznie znaleziono wtedy około 100 kilogramów kosmicznych skał, z czego największa ważyła 7 kilogramów. W ich wnętrzu naukowcy odnaleźli ponad 100 aminokwasów białkowych, z których kilka było zupełnie nieznanych współczesnej nauce. Teraz naukowcy liczą na to, że podobne odkrycie czeka ich w związku z meteorytem, który spadł na Aguas Zarcas. Na razie jednak naukowcom nie udało się potwierdzić obecności podobnych związków organicznym w jego wnętrzu.

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

Meteoryt starszy niż świat

To co najbardziej fascynujące w meteorycie Aguas Zarcas, to fakt, że może asteroida, z której pochodzi może być pozostałością wczesnego Układu Słonecznego. Oznacza to, że meteoryt został zbudowany ze związków węgla i powstał z tego samego pyłu co meteoryt Murchison. Aguas Zarcas ma 4560 milionów lat. Znaleziony fragment waży około kilograma i jak wykazały badania jest chondrytem węglistym. Skały tego typu są bogate w węgiel (zarówno nieorganiczne jak i organiczne cząstki). Jak na razie naukowcy odkryli w nim rybozę, czyli główny składnik budowy szkieletu. Naukowcy podkreślają, że dzięki rozwinięciu się technologii geochemicznej i petrograficznej uda im się uzyskać więcej informacji na temat tajemniczej skały, niż w przypadku meteorytu Murchison.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak wygląda podróż z prędkością światła? NASA wyjaśnia świetnym filmem
  2. Naukowcy uruchomili sztuczną inteligencję. Osłupieli gdy zobaczyli co odkryła maszyna
  3. Naukowcy prześwietlili 1000-letni posąg. W środku znaleźli coś, co zwaliło ich z nóg
  4. Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-boota

Następny artykuł