miasto
Źródło: Pixabay

Wkrótce nie poznamy naszego świata. Inteligentne miasta mają zmienić naszą rzeczywistość już do 2025 roku

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Listopada 2020

Miasta przyszłości... zapewne każdy się zastanawiał jak naprawdę będą wyglądały. Okazuje się, że już niedługo możemy sami się o tym przekonać. Analitycy wskazują, że do 2025 roku pojawi się co najmniej 25 prawdziwie inteligentnych miast przyszłości. Czym mogą się wyróżniać?

Jeżeli graliście w niedawne Watch Dogs: Legion to Was uspokajamy. Inteligentne miasta przyszłości nie musza być prawdziwą antyutopią, a ich celem jest pomoc mieszkańcom. Już teraz na opracowywanie takich technologii wydawane są olbrzymie kwoty pieniężne.

Miasto rodem z cyberpunka

Od lat różnego rodzaju futuryści, do których dziś śmiało możemy zaliczyć klasycznych pisarzy science-fiction (jak choćby Phillip K. Dick) snują wizję na temat świata przyszłości. Wizja rodem z "Blade Runnera" się, co prawda, nie sprawdziła, bo akcja filmu toczy się w 2019 roku, jednak być może jesteśmy bliżej jej spełnienia, niż nam się wydaje.

Pogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówPogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówCzytaj dalej

Samo miasto przyszłości to klasyczna wizja futurystycznej literatury czy filmu - praktycznie każde cyberpunkowe dzieło wyróżnić możemy po neonach, robotach, skrajnej wręcz cyfryzacji i wszechobecnym deszczu. Choć to ostatnie nie jest od nas zależne, spełnienie poprzednich punktów jest na wyciągnięcie ręki.

Analitycy z firmy Frost & Sullivan zajęli się prognozowaniem realizowania wizji inteligentnych miast w oparciu m.in. o aktualne budżety na takie operacje i pandemią COVID-19, która zdaniem wielu naukowców, skutecznie opóźniła wszelkie prace rozwojowe.

Za rogiem robot, a w domu android? Nie do końca

Tu jednak należy zaznaczyć, że aktualnie to, co mogliśmy podziwiać choćby w "Pamięci Absolutnej" nie jest tym, do czego rządy wielu krajów dążą. Przyświeca im faktycznie cel usprawnienia funkcjonowania miast, ale niekoniecznie aż tak futurystycznymi środkami.

Masowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówMasowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówCzytaj dalej

Analitycy wskazują, że pieniądze przeznaczone na rozwój miast z roku na rok są coraz większe. W 2019 roku było to "zaledwie" 96 miliardów dolarów jeśli chodzi o Stany Zjednoczone. W 2025 roku ma to jednak być już aż 327 dolarów. Specjaliści są zdania, że pandemia na swój sposób przyspiesza prace związane z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Zmusza ona rządy wielu krajów do opracowywania i wdrażania nowoczesnych narzędzi mających gwarantować bezpieczeństwo, łatwy dostęp do opieki zdrowotnej, usług publicznych i wielu innych ważnych elementów funkcjonowania państwa. Szczególnym zainteresowaniem darzy się już teraz wszystko, co oparte jest na sztucznej inteligencji.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Domowa mikstura na odrobaczenie układu pokarmowego. W roli głównej sok z kiszonych ogórków

Do 2025 przeprowadzimy się do Night City

Jak będzie wyglądało zatem takie "miasto przyszłości"? Mniej więcej jak teraz, ale w znacznie większej skali. Już teraz inwestuje się w drony zapewniające bezpieczeństwo, autonomiczne samochody, rozwiązanie oparte na ekologii, możliwość korzystania z usług i instytucji zdalnie, nowoczesny system medyczny, oparte na oszczędności rozwiązania oświetleniowe czy nawet niezależne od człowieka systemy ogrodnicze. To wszystko razem ma w przyszłości stanowić podstawę i niezbędne minimum.

"Inteligentne miasta skoncentrują się na infrastrukturze opartej na danych i połączonej z siecią, co doprowadzi do większego wykorzystania technologii, takich jak AI i 5G. Będą traktować priorytetowo bardziej zdigitalizowane usługi i silną infrastrukturę analizy danych, co doprowadzi do zwiększonych wydatków na technologię" - wyjaśnia analityk Malabika Mandal z Frost & Sullivan.

Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniNajstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniCzytaj dalej

Dla przykładu - Zjednoczone Emiraty Arabskie już teraz inwestują w zupełnie nowe miasto. Oparte będzie przede wszystkim na AI, robotach (zarówno w przestrzeni publicznej i w domach) i pro-ekologicznych rozwiązaniach. Docelowa długość życia ma tam wydłużyć się nawet do... 100 lat. Choć wszystko to brzmi dumnie, warto pamiętać, że nie tylko tak imponująca wizja definiować będzie "smart city".

Specjaliści przewidują, że rosnące budżety spowodują, że do 2025 roku na świecie pojawi się około 26 inteligentnych miast. 16 z nich ma znaleźć się w Ameryce Północnej i Europie a reszta przede wszystkim w Azji i być może Australii. Aktualnie na prowadzenie w tym futurystycznym wyścigu wychodzi Amsterdam, Seul, Singapur i Kopenhaga.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olaf Lubaszenko wytrwale dąży do zdrowia. Przeszedł niesamowitą metamorfozę
  2. Jesienią częściej niż zwykle jesz imbir? Miej się na baczności, możesz sobie poważnie zaszkodzić
  3. InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i Ikeą
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Koniec, nasi sąsiedzi zakazali hodowli kur klatkowych. A w Polsce wciąż cierpi ponad 41 mln zwierząt
  7. Musiała uciec od męża alkoholika z piątką dzieci. Pani Angelika w końcu odmieniła swoje życie

Następny artykuł