Wybrzeże, plaża czaszka nad morzem.
Źródło: needpix

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Kąpiel w morzu, to duże ryzyko

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Czerwca 2020

Wysokie temperatury występujące latem nad polskim morzem pozytywnie wpływają na rozwój przecinkowców, mięsożernych bakterii, które występują między innymi w Morzu Bałtyckim. Niektóre gatunki tej bakterii wywołują, między innymi, cholerę.

Przecinkowce są niezwykle groźne, mogą wywołać szereg chorób i schorzeń takich jak zakażenia zapalne, zatrucia pokarmowe, w skrajnym wypadku mogą nawet doprowadzić do śmierci.

Ocieplenie klimaty zwiększa ryzyko

Według naukowców badających szczep tych bakterii, zagrożenie, które się z nimi wiąże będzie w najbliższym czasie wzrastać, ze względu na ocieplenie klimatu. Głos w tej sprawie zabrali naukowcy z Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka w Niemczech, którzy twierdzą, że wzrost temperatury w Bałtyku sprawia, że Przecinkowce rozmnażają się szybciej i na większą skalę.

Cieplejsza woda, więcej zakażeń

Eckhard Strauch, kierownik biura doradczego BfR ds. przecinkowców, informuje, że bakterie te zaczynają się szybciej rozmnażać, kiedy temperatura wody osiąga 20 stopni Celsjusza. Każdy kolejny stopień sprawia, że liczba zakażeń przecinkowcami wzrasta o 200 procent. Zmniejszające się zasolenie Bałtyku oraz coraz wyższe temperatury w nim panujące sprzyjają rozwojowi dwóch, szczególnie groźnych, odmian tej bakterii.

Śmiertelność do 50%

Bakterie, o których mowa, to Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae non-O1. Zakażenie tą pierwszą prowadzi do gwałtownej infekcji, która powoduje wysoką gorączkę, dreszcze, nudności, hipotensyjny wstrząs septyczny i wtórne zmiany na kończynach. Zakażenie bakterią Vibrio cholerae non-O1 może z kolei doprowadzić do wywołania cholery, czyli ostrej i przewlekłej choroby przewodu pokarmowego. Przy braku leczenie obydwie bakterię zabijają połowę pacjentów. Eksperci ostrzegają szczególnie osoby starsze, które są szczególnie zagrożone ciężkim przechodzeniem zakażenia powodowanym tymi bakteriami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lockdown doprowadził do pojawienia się innej choroby. Jej śmiertelność jest wyższa
  2. Wspaniała informacja. Naukowcy poradzili sobie z ciężką chorobą jelit
  3. Najmłodsza ofiara COVID-19. Zmarło 13-dniowe niemowlę
  4. Po zarazie świat zmierzy się z kolejną plagą. ONZ ostrzega ludzkość przed kolejnym kryzysem

Następny artykuł