Prezentacja laserowego karabinu stworzonego w Chinach.
Źródło: Materiały prasowe

Laserowy karabin w chińskiej armii. ONZ już dawno zakazał tworzenia takiej broni

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Czerwca 2020

Chińska armia zaprezentowała swój najnowszy nabytek, karabin laserowy ZKZM-500. Broń wygląda jak z filmy science-fiction i jest niezwykle skuteczna, co przedstawia nagranie obrazujące działanie broni. Kontrowersje wzbudza fakt, że ONZ zabronił tworzenia i rozpowszechniania tego typu broni w 1998 roku.

Prace nad laserowym karabinem trwały kilka lat, Chińczycy wycenili swoją nową broń na 15 tysięcy dolarów za sztukę.

Przetnie człowieka na pół, na razie wypala dziury w kartonie

Karabin laserowy ZKM-500 według Chińczyków stanie się nowym AK-47. Armia planuje wprowadzenie potężnej broni na szeroką skalę w swoim wojsku. Karabin został stworzony w Instytucie Optyki i Mechaniki Precyzyjnej Chińskiej Akademii Nauk, prezentacja jego możliwości odbyła się w mieście Xian. Broń ma posiadać zasięg do 800 metrów i może wystrzelić ponad tysiąc wiązek laserowych trwających około dwóch sekund. Chińczycy chwalą się, że broń jest w stanie przeciąć człowieka na pół z odległości ponad pół kilometra. Na razie jednak bardziej prawdopodobne, że będzie używana do cichego oślepiania przeciwników lub wywoływania pożarów na odległość. Na razie na testach karabin wypalał dziury w kartonie.

Trwają prace nad zwiększeniem wydajności

Broń pomimo potężnej mocy uderzeniowej działa na zwykłych akumulatorach litowo-jonowych. Jest to możliwe dzięki zaawansowanemu systemowi optycznemu, który został opracowany przez inżynierów z Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej Chińskiej Akademii Nauk. Naukowcy odpowiedzialni za projekt zapewniają, że cały czas pracują nad zwiększeniem wydajności ręcznego lasera, w planach jest wymiana systemu akumulatorów na nowszą technologię. Kontrowersje wzbudza już sam fakt powstania tego typu broni, ponieważ ONZ w 1998 roku zabronił tworzenia i rozprzestrzeniania broni laserowej. Zakaz ten jest jednak często ignorowany, między innymi, przez organizacje terrorystyczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogień zwalczaj ogniem, czyli Rosjanie gaszą pożar działem przeciwpancernym
  2. Szerszenie zabójcy panoszą się na świecie. W Chinach radzą sobie z nimi miotaczami ognia
  3. Amerykanie opracowali nowy typ bomb atomowych. Są już pierwsze myśliwce zdolne do ich zrzucania
  4. Druk 3D ratunkiem dla wojska. Technologia posłuży do naprawy łodzi podwodnych

Następny artykuł