Ważne
Źródło: materiały własne

Pilny komunikat Ministerstwa Finansów. Każdy może dostać podobną, niebezpieczną wiadomość

Kuba WielochKuba Wieloch
19 Listopada 2020

Ministerstwo Finansów wystosowało oficjalny komunikat przestrzegający przed tajemniczą wiadomością e-mail. Oszuści chcą wykraść cenne dane i zdobyć karty kredytowe swoich ofiar

Niestety, cyberprzestępcy ponownie zaatakowali Polaków i bez skrupułów próbują dobrać się do oszczędności swoich ofiar.

Kolejne ataki cyberprzestępców

Coraz częściej słyszy się o atakach na klientów polskich banków, lub popularnych aplikacji mobilnych. Tym razem bezczelność oszustów przebiła wszelkie granice smaku.

Microsoft zainwestuje w Polsce niewyobrażalne pieniądze. Wszystko zostało ujawnione, wiemy kto skorzystaMicrosoft zainwestuje w Polsce niewyobrażalne pieniądze. Wszystko zostało ujawnione, wiemy kto skorzystaCzytaj dalej

Oficjalny komunikat

"Uwaga na e-maile, które informują o możliwości wypłacenia zwrotu podatku. W rzeczywistości strona, która podszywa się pod podatki.gov.pl, ma za zadanie wykraść dane do karty kredytowej" - fragment komunikatu Ministerstwa Finansów.

Oszuści stworzyli fałszywą stronę internetową, która łudząco przypomina państwową domenę www.podatki.gov.pl. Gdy nieuważna ofiara wejdzie na podany adres i wpisze dane swojej karty kredytowej, przestępcy uzyskują dostęp do oszczędności.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

2. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością

Klasyczny przykład phishingu

Jest to klasyczny wręcz przykład ataku phishingowego, których Polacy doświadczają ostatnimi czasy coraz częściej. Bardzo podobną metodę stosują oszuści, którzy tworzą fałszywe domeny, przypominające strony banków.

W takim przypadku ofiary dostają wiadomość e-mail informujące, chociażby o konieczności uregulowania konkretnej wpłaty.

Niespodziewana oferta w Biedronce. Do sprzedaży trafi nowoczesny sprzęt do sprzątaniaNiespodziewana oferta w Biedronce. Do sprzedaży trafi nowoczesny sprzęt do sprzątaniaCzytaj dalej

Niestety osoby poszkodowane nabierają się i podają cyberprzestępcom nieświadomie wszystkie dane do logowania na prawdziwą domenę bankową.

W rezultacie często dochodzi do „wyparowania” całych życiowych oszczędności z kont bankowych ofiar. Na szczęście, możliwa jest interwencja banku i policji, która zazwyczaj skutkuje odzyskaniem skradzionych pieniędzy.

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości e-mail, bądź SMS, należy koniecznie sprawdzić wiarygodność podanej domeny.

Jeżeli nie jest ona zgodna z jedynym poprawnym wzorem (np. www.podatki.gov.pl), to prawdopodobnie domena jest dziełem oszustów.

Ministerstwo Finansów udostępniło podglądowe zdjęcia fałszywej witryny oraz wiadomości mailowej, jakie otrzymują Polacy. Warto na nie spojrzeć:

Fałszywa strona

Fałszywa stronaFałszywa strona

Fałszywa stronaWarto zwrócić uwagę na adres witryny. Nie ma ona nic wspólnego z oficjalną stroną podatki.gov.pl. Ponadto przy adresie strony brakuje kłódeczki, która informuje o bezpieczeństwie witryny, w jej miejsce pojawia się napis "niezabezpieczona", co każe dodatkowo wytężyć naszą uwagę i zachować szczególną ostrożność.

Jak zabezpieczyć się przed oszustami?

Najlepszym rozwiązaniem przy otrzymaniu tajemniczej wiadomości jest poinformowanie stosownych organów, czyli policji.

Pod żadnym pozorem nie należy klikać w wygenerowane linki, ponieważ może to poskutkować pobraniem złośliwej aplikacji, która skutecznie zbiera wszelkie dane personalne na temat ofiary.

W przypadku kont bankowych lub mediów społecznościowych warto założyć weryfikację dwuetapową, która praktycznie uniemożliwia włamanie się na konto. Takowa opcja sprawia, że przy logowaniu się na daną stronę, konieczne jest podanie odpowiedniego kodu generowanego przez automatyczny system SMS lub aplikację.

Warto również śledzić oficjalne konta banków i instytucji na mediach społecznościowych, aby mieć możliwość weryfikacji informacji. Zazwyczaj na takich domenach upowszechniane są wszelkie informacje na temat zmasowanych ataków hakerskich.

Zapadła wstrząsająca decyzja. Apple zapłaci ogromne pieniądze, sprawa dotyczy użytkowników smartfonówZapadła wstrząsająca decyzja. Apple zapłaci ogromne pieniądze, sprawa dotyczy użytkowników smartfonówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
  2. Rudy kotek przeszedł 19 km, żeby spotkać swoją rodzinę. Oni odpłacili mu się w najgorszy sposób
  3. 14-latek podał dalej post w mediach społecznościowych. Do jego mieszkania wparowała policja, czuje się zastraszony
  4. iPhone 12 gratis przy zakupie innego smartfona. Producent oficjalnie potwierdził zagraniczną promocję
  5. Koszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożone
  6. Druzgocąca wiadomość dla fanów skoków narciarskich. Ulubieniec fanów nie przyleci do Wisły, kochają go tysiące
  7. Synoptycy podali kiedy spadnie śnieg. Pierwsze opady będą szybciej niż się spodziewacie

Następny artykuł