rodzina
Źródło: wikimedia.com

Ponad 50% młodych ludzi mieszka z rodzicami. Nowy trend?

Kuba WielochKuba Wieloch
9 Września 2020

Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa młodych ludzi mieszka obecnie z rodzicami


Pandemia koronawirusa drastycznie zmieniła świat w kilka miesięcy. Okazuje się, że zmiany w bardzo dużym stopniu dotknęły ludzi młodych i doprowadziły pośrednio lub bezpośrednio do powrotu do domów rodzinnych. Tam też się edukują i pracują zdalnie.

Świat się zmienia


Dawne schematy i zwyczaje odchodzą do lamusa w związku z szeregiem głębokich zmian społecznych. Zresztą nie tylko koronawirus jest temu winien, oczekiwania społeczne wobec młodych ludzi coraz częściej ich przerastają. Każdy rodzic chciałby, żeby ich dziecko było wykształcone, zarabiało dużo pieniędzy, znalazło sobie drugą połówkę i miało własne mieszkanie. Najlepiej jeszcze jakby wszystkie te cale zrealizowano przed 30 rokiem życia. Jak pewnie się domyślacie, te wymagania wywołują ogromną presję na młodych ludziach.

Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASAKosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASACzytaj dalej

Tak źle nie było od czasów Wielkiego Kryzysu


Z najnowszego raportu opublikowanego przez Pew Research Center wynika, że ponad połowa osób w wieku 18-29 lat w Stanach Zjednoczonych, mieszka obecnie z rodzicami. Taka sytuacja ostatnio miała miejsce w latach 30 XX wieku, czyli w czasie tzw. Wielkiego Kryzysu.
Warto tu jednak zaznaczyć, że tuż przed wybuchem pandemii, czyli w lutym 2020 roku z rodzicami mieszkało około 47% młodych Amerykanów. Ta liczba już wtedy powinna być alarmująca, ponieważ oznacza, że młodym "dorosłym" żyje się coraz ciężej i realizacja celów życiowych, lub chociażby życia na własną rękę jest coraz większym wyzwaniem. W ostatnich miesiącach, między lutem a czerwcem, odsetek młodych Amerykanów mieszkających z rodzicami wzrósł do 52%.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Globalny trend


Kolejnym alarmującym wynikiem badań jest fakt, że ponad dwukrotnie (z 11 do 28%) wzrósł odsetek młodych osób, które się nie edukują oraz nie pracują. Tendencja ta dotyczy wszystkich badanych gryp: zarówno kobiet i mężczyzn, mniejszości narodowych, mieszkańców wsi i miast. Największy wzrost zanotowano w najmłodszej grupie wiekowej 18-24 lata. Niestety ten trend nie jest charakterystyczny wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych, a jest globalny. Jest to wyraźny problem również w Polsce.

Dramatyczny apel polskich ekspertów. Szczepionek nie starczy dla wszystkichDramatyczny apel polskich ekspertów. Szczepionek nie starczy dla wszystkichCzytaj dalej

Nie tylko problemy finansowe


Warto tutaj zaznaczyć, że przyczyn tego typu zjawiska może być wiele. Autorzy raportu zauważyli, że 28% osób przeniosło się do rodzinnych domów, by uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa; 23% postanowiło wrócić, ponieważ zamknięto ich akademiki; 20% deklarowało chęć spędzania czasu z rodziną; aż 18% osób powróciło do domów ze względu na problemy finansowe. Jak wynika z badań w kwietniu i maju blisko 40% pracowników w wieku 18-20 straciło pracę lub część swojego dochodu ze względu na obniżki wynagrodzeń.

Młodzi chcą mieć więcej kontaktu z rodzicami


Co ciekawe psychologowie uważają, że pozmieniały się również trendy w relacjach międzypokoleniowych i młodzi zdecydowanie lepiej dogadują się ze swoimi rodzicami niż kiedyś.
- To już nie lata 80. Rodzice i ich młode, dorosłe dzieci lubią siebie nawzajem i chcą ze sobą spędzać czas - zauważa dr DePaulo. - Młodzi dorośli nie spieszą się specjalnie z przeprowadzką do własnych domów w przeciwieństwie do ich rówieśników w latach 80., kiedy odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami był na rekordowo niskim poziomie. Dziś młodzi ludzie są naprawdę związani ze swoimi rodzicami, pozostają z nimi w kontakcie z wyboru i cieszą się swoim towarzystwem. Kiedyś wiele mówiło się o przepaści pokoleniowej, a dziś milenialsi i ich rodzice mają ze sobą wiele wspólnego — wyjaśnia dr Bella DePaulo, psycholog związana z Psychology Today.


Tak czy owak, po pandemii czekają nas ogromne zmiany społeczne. Ten proces trwa już teraz i musimy zacząć się przyzwyczajać i akceptować nową rzeczywistość.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Polsce odnaleziono szczątki neandertalczyków sprzed 100 tysięcy lat. Najstarsze tego typu znalezisko
  2. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  3. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  4. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  5. Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?
  6. Rewolucja InPost. Powstanie zupełnie nowy typ Paczkomatów

Następny artykuł