Moneta
Źródło: Wikimedia Commons/Gonzuchna

Moneta z czasów PRL, która może być warta fortunę. Koniecznie sprawdź, czy nie masz jej w domu

Weronika SzatkowskaWeronika Szatkowska
1 Października 2020

Choć za tę monetę nie jesteśmy w stanie kupić praktycznie nic, tak 10-groszówka z czasów PRL-u może mieć wartość kolekcjonerską. Pochodzi sprzed 40 lat, a otrzymać za nią możemy nawet 20 tys. złotych. Zajrzyj do swojej szuflady ze starociami, być może jesteś jej posiadaczem, a nawet nie masz takiej świadomości.

Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Czytaj dalej

Wyjątkowa moneta warta nawet 20 tys. zł

O wyjątkowej monecie postanowił opowiedzieć Michał Niemczyk, który jest ekspertem prowadzącym antykwariatu numizmatycznego w Warszawie. Postanowił nakreślić nie tylko niezwykłą historię słynnej 10-groszówki, ale także zwrócił uwagę na jeden szczegół.

Czy Wi-Fi jest szkodliwe dla dziecka? Ujawniamy prawdę, wielu może być zaskoczonychCzy Wi-Fi jest szkodliwe dla dziecka? Ujawniamy prawdę, wielu może być zaskoczonychCzytaj dalej

„Takich przykładów jest sporo, w katalogu październikowej aukcji będziemy mieli, chociażby 10-groszówkę z 1973 r. bez znaku mennicy, której wartość szacujemy w przedziale 15-20 tys. zł. Mowa o najrzadszej monecie obiegowej PRL, która poprzez ten całkowicie niepozorny detal konsekwentnie drożeje w kolekcjonerskim obiegu” – mówił Michał Niemczyk cytowany przez portal o2.

Niezwykła 10-groszówka właśnie bez znaku mennicy może mieć ogromną wartość i zasilić nasz portfel. Ekspert dodatkowo opowiadał, że jeszcze niedawno, bo kilka lat temu jej wartość wynosiła 7-8 tys. zł. Jednak w bardzo krótkim czasie wzrosła aż dwukrotnie, co może być dobrą wiadomością dla wielu. Od 2012 roku niektóre monety próbne z okresu PRL podrożały aż o 80 procent.

Milionerzy: Padło pytanie o milion złotych. Urbański prawie spadł z krzesłaMilionerzy: Padło pytanie o milion złotych. Urbański prawie spadł z krzesłaCzytaj dalej

Ekspert opowiada o pewnym szczególe

Michał Niemczyk nakreślił również, że moneta, która może wydawać się nam niepozorna i leżeć w starej szafie, przyniesie nam tysiące złotych w przeciwieństwie do monet pamiątkowych. Ekspert wspomniał o kilku kluczowych elementach. Gdy mówimy o monetach obiegowych ich rzadkość i wyjątkowość jest określana na podstawie menniczego połysku. Nie jest to jednak jedynym szczegółem, na który warto zwrócić uwagę. Czasami drobny element taki jak brak któregoś z elementów czy detali sprawia, że może być warta nawet tyle, ile auto ze średniej półki.

12-uncjowa moneta papieska

„Numizmatycy pamiętają czasy, w których 12-uncjową papieską monetę z 1991 r. rozcinano na pół, żeby lepiej mieściła się w tyglu - zarobek na samym złocie był wtedy atrakcyjniejszy niż ze sprzedaży monety. Dzisiaj, dzięki tym zabiegom egzemplarz z tej emisji wyceniany jest w przedziale 1500-200 tys. zł – mówi Michał Niemczyk.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najdziwniejsze odpowiedzi w "Jeden z dziesięciu". Aż trudno uwierzyć, że padły na wizji

2. Pan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumienia

To nie pierwszy taki przypadek, gdy moneta z czasów PRL-u może być warta krocie. Media co jakiś czas nakreślają i wspominają o wartości kolekcjonerskiej wielu z nich. Jakiś czas temu pisaliśmy o 5-złotówce, która nazywana jest też "Rybak-Słoneczko". Wszystko dlatego, że widnieje na niej podobizna rybaka. Na awersie z kolei znaleźć można orła białego z napisem: Polska Rzeczpospolita Ludowa 1985. W tym przypadku wartość przekracza jej nominał kilkudziesięciokrotnie.

Źródło: WTV, O2

Klamka zapadła. Ludzie polecą na Marsa dzięki rewolucyjnej technologii. Aż ciężko uwierzyć w pomysł naukowcówKlamka zapadła. Ludzie polecą na Marsa dzięki rewolucyjnej technologii. Aż ciężko uwierzyć w pomysł naukowcówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Międzyzdroje. Dla dobrego zdjęcia dzików narażali zdrowie, zlekceważyli wielkie niebezpieczeństwo
  2. Żurek króluje na polskich stołach. 2 tricki sprawią, że będzie niesamowicie aromatyczny
  3. Playstation 5 jednak w 2021 roku? Gigantyczne problemy z dostawą nowej konsoli
  4. NASA uwieczniła coś bardzo dziwnego. Naukowcy aż przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli niezwykłą kometę
  5. W TVP gwiazda disco polo w roli naukowca. Absurd przekroczył wszelkie granice
  6. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"

Następny artykuł