Monety Wiener Philharmoniker, srebrne. Awers i rewers.
Źródło: Wikipedia Commons

Niezwykła moneta warta jest ogromne pieniądze. Nie uwierzysz z czego została wykonana

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Października 2020

Moneta Big Phil została wybita przez mennicę Austrian Mint i jest drugim największym tego typu przedmiotem na świecie. Big Phil został wybity z okazji 15. rocznicy emisji monety “Filharmonicy”.

Monety mają określoną wartość, ten fakt jest oczywisty. Dla numizmatyków, niektóre monety są jednak bardziej i mniej wartościowe. Wszystko zależy, między innymi, od tego z jakiego kruszcu zostały wykonane. Moneta Big Phil jest pod tym względem wyjątkowa.

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąćTańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąćCzytaj dalej

Numizmatyka, czyli badanie monet

Nauka zajmująca się badaniem, historią i określaniem wartości monet to numizmatyka. Co ciekawe, wbrew popularnemu wierzeniu, numizmatyka nie zajmuje się samymi monetami, ale również banknotami i innymi znacznikami pieniężnymi. Do głównych zadań numizmatyki zalicza się kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet, datowanie ich oraz ustalanie kręgu użytkowników danych monet, określanie dodatkowych funkcji tych przedmiotów oraz wyjaśnianie faktów i procesów dziejowych z nimi związanych.

Dwunastoletnie dziecko stworzyło coś niezwykłego. Naukowcy aż osłupieli, ciężko uwierzyćDwunastoletnie dziecko stworzyło coś niezwykłego. Naukowcy aż osłupieli, ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Moneta bulionowa

Nie wszystkie monety są sobie równe. Nie chodzi tutaj o różnice w wartości między monetą 50 groszową, a tą 10 groszową. Niektóre zostały stworzone wyłącznie w celach kolekcjonerskich. Takimi monetami są monety bulionowe, które wykonane są z takich metali szlachetnych jak złoto, srebro czy platyna i bite są w celach inwestycyjnych. Nie mają one określonej wartości, jest ona wyznaczana przez obecną wartość kruszcu, z którego są wykonywane. Pierwszą monetą bulionową był wybity w 1970 roku w RPA Krugerrand.

DZISIAJ GRZEJE:

1. "Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresją

2. Ostatni odcinek "Tańca z gwiazdami" wzruszył telewidzów. Jeden występ całkowicie skradł serca jurorów

“Filharmonicy Wiedeńscy” i Big Phil

Moneta “Filharmonicy Wiedeńscy” została stworzona na cześć, a jakżeby inaczej, słynnej orkiestry Wiener Philharmoniker. Jest ona uznawana za jeden z najwybitniejszych zespołów muzycznych na świecie. Moneta przedstawia instrumenty związane z Filharmonią Wiedeńską wraz z Wielkimi Organami w Golden Hall. Moneta ta jest bita w czterech rozmiarach o następujących wartościach: 100, 50, 25 i 10 euro. Monety te są wybijane przez austriacką mennicę Austrian Mint, która może się pochwalić wieloletnią tradycją, której początki sięgają 800 lat wstecz.

iPhone 12 zadebiutuje w najbliższy wtorek? Wszystko już jasneiPhone 12 zadebiutuje w najbliższy wtorek? Wszystko już jasneCzytaj dalej

W 2004 roku z okazji 15. rocznicy emisji monety “Filharmonicy Wiedeńscy” została wybita specjalna moneta, czyli “Wiedeński Filharmonik Big Phil”. Jest on wykonany ze złota i waży oszałamiające 31 kilogramów i ma 37 centymetrów średnicy. Sprawia to, że Big Phil jest drugą największą monetą na świecie pod względem ilości złota. Chociaż na monecie widnieje wartość 100 000 euro, to rzecznik berlińskiej siedziby metali szlachetnych Pro Aurum szacuje, że prawdziwa wartość monety opiewa na jeden milion euro. Kiedy moneta została wybita jej wartość została oszacowana na 400 000 euro. Oryginalne, mniejsze monety z tej serii są często obiektem zainteresowania początkujących miłośników numizmatyki, ponieważ moneta szybko zyskuje na wartości i jest bardzo dobrze rozpoznawalna w kantorach na całym świecie.

Moneta Big Phil.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tankował samochód, gdy podszedł do niego pies. Przeczytał napis na jego obroży i zdębiał
  2. Pokazała zdjęcie w bikini i rozpętała burzę, sama Kukulska nie przebierała w słowach. Mało kto wie, że gwiazda pasjonuje się gotowaniem
  3. Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont
  4. NASA odkryła na Marsie coś niezwykle dziwnego. Tajemnicze struktury mają miliard lat
  5. TVP testuje rewolucyjną technologię. Sygnał dotrze do niemal 6 milionów Polaków, wszystko przez sieć 5G
  6. Za wszelką cenę chcesz schudnąć, ale nie możesz? Dietetyk ma dla Ciebie 3 złote rady

Następny artykuł