Eid Mar - jedna z najbardziej wartościowych i najrzadszych monet na świecie.
Źródło: Wikipedia Commons

Eid Mar - prawdopodobnie najdroższa moneta na świecie. Jej historia jest niesamowita

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Października 2020

Eid Mar to moneta, która została wybita ponad 2000 lat temu z okazji zabójstwa Juliusza Cezara. Wykonana jest ze złota i niedługo trafi na licytację w jednym domów aukcyjnych w Londynie. Eksperci przewidują, że moneta osiągnie rekordową wartość.

Moneta Eid Mar jest najrzadszym tego typu przedmiotem na świecie. Złota moneta powstała jedynie w trzech egzemplarzach i została wykuta ponad 2 tysiące lat temu na pamiątkę zabójstwa Juliusza Cezara. Jej cena podczas licytacji może osiągnąć nawet milion funtów.

Historyczna moneta z wizerunkiem Cezara

Eid Mar to złota moneta, która upamiętnia śmierć Juliusza Cezara. Została wybita ponad dwa tysiące lat temu. Na awersie monety widnieje portret Marka Juniusza Brutusa, który był jednym z morderców Juliusza Cezara. Rewers monety zdobią dwa sztylety i napis Eid Mar co jest odniesieniem do daty zabójstwa władcy Starożytnego Rzymu. Julisz Cezar został zamordowany 15 marca 44 roku przed naszą erą, czyli w Idy Marcowe.

Usłyszał 130 zarzutów za nielegalny handel grami. Polakowi grozi gigantyczna karaUsłyszał 130 zarzutów za nielegalny handel grami. Polakowi grozi gigantyczna karaCzytaj dalej

Niezwykle rzadka moneta

Co prawda monet Eid Mar jest ponad setka, jednak wszystkie są wykonane ze srebra. Prawdziwym rarytasem dla numizmatyków jest przedmiot ten wykonany ze złota. Obecnie wiadomo jedynie o trzech monetach tego typu, pierwsza jest na stanie Muzeum Brytyjskiego, druga należy do Niemieckiego Banku Federalnego, a trzecia znajduje się w prywatnej kolekcji. Już 29 października trzecia z nich zostanie zlicytowana w Roma Numismatics, londyńskim domu aukcyjnym.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał

2. Chłopiec urodził się bez twarzy przez błąd lekarza. Miał nie dożyć swoich pierwszych urodzin, ale wydarzył się cud

Najdroższe monety w historii

Chociaż wartość Eid Mar robi niesamowite wrażenie, to nie jest to obecnie najdroższa moneta na rynku. Za taką uważana jest Flowing Hair Dollar, której wartość estymuje się na ponad 10 milionów dolarów. Jej wartość wynika z faktu, że jest to pierwsza jednodolarówka wybita przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych, miało to miejsce w 1794 i 1795 roku. Została ona stworzona w oparciu o “hiszpańskiego dolara”, który był najpopularniejszym środkiem płatności w ówczesnych czasach w obydwu Amerykach. Eksperci przewidują jednak, że podczas nadchodzącej licytacji, wartość Eid Mar może dorównać wyżej wymienionej monecie.

Masz banknot 20 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj portfelMasz banknot 20 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj portfelCzytaj dalej

Eksperci nie mają złudzeń. Eid Mar to szczególna moneta

“Moneta została wykonana w 42 roku p.n.e., dwa lata po słynnym zamachu i jest jedną z najważniejszych i najcenniejszych monet starożytnego świata” - tłumaczy rzeczoznawca i prezes korporacji Numismatic Guaranty, Mark Salzberg. To właśnie on potwierdził prawdziwość monety i wyestymował, że wartość przedmiotu może osiągnąć na aukcji nawet kilka milionów funtów. Czy tak się stanie, przyjdzie nam poczekać do końca bieżącego miesiąca, wiadomym jest jednak, że moneta jest bardzo rzadka i jest to niezwykła gratka dla miłośników numizmatyki.

NASA wie jak rozwiązać problem trującego smogu. Niezwykłe badania, jest prosty, domowy sposóbNASA wie jak rozwiązać problem trującego smogu. Niezwykłe badania, jest prosty, domowy sposóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się, Polacy już mogą brać urlopy na opiekę nad psem. Wspaniała wiadomość dla miłośników zwierząt
  2. Najlepsza możliwa wersja kultowego dania. Obłędne kotlety schabowe po góralsku, smak Podhala na talerzu
  3. Banknot 10-złotowy może mieć znacznie większą wartość. Musi spełnić tylko jeden warunek
  4. Amazon otwiera nowe stanowiska pracy w Polsce. Wiemy jakie pieniądze oferuje przyszłym pracownikom
  5. W teleturnieju "Jeden z dziesięciu" padła odpowiedź, która rozbawiła wszystkich. Zawodnik poczerwieniał ze wstydu
  6. Otylia Jędrzejczak pójdzie do sądu? Chodzi o przepisy rządu, "będę walczyć"

Następny artykuł