moneta
Źródło: Pixabay

Do obiegu trafiły nowe monety. Mogą powodować poważne problemy, trzeba uważać

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Października 2020

Od początku roku Mennica Polska produkuje monety, które wyglądają identycznie, ale jednak ich skład został zmieniony. Może to powodować poważne problemy, m.in. w parkometrach. Chodzi tu o nominały od 10 groszy do złotówki włącznie.

Różne urządzenia elektroniczne wymagają do działania różnych monet. Te jednak nie tylko muszą mieć odpowiednie nominały, ale również wagę. Oznacza to, że decyzja Mennicy z początku tego roku dotycząca zmiany składu niektórych monet wywiera większy wpływ, niż myśleliśmy. Pojawiają się problemy.

Monety i stopy

Monety od dziejów wykonywane są z materiałów różnego rodzaju. Sięgnijmy czasem aż do antycznej Grecji - wtedy mieszkańcy tych krain wykonywali swoją walutę ze stopu miedzi i złota, co wynikało bezpośrednio z ich odporności na korozję i były dość powszechnie dostępne, gdyż w Grecji znajdywano je w postaci złóż. Do dziś jednak powszechnie używana jest właśnie miedź i jej różne stopy.

Takie monety, wykonywane właśnie z miedzi i jej stopów są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i klimatyczne (dzięki czemu dziś mamy w muzeach aż tyle antycznych monet, które zachowały się w niemal nienaruszonym stanie). Ponadto są również odporne na zużycie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia (aczkolwiek w pewnym stopniu).

Znamy polskie ceny cyfrowych gier na PS5. Jest drożej, niż myśleliścieZnamy polskie ceny cyfrowych gier na PS5. Jest drożej, niż myśleliścieCzytaj dalej

Stopy miedzi mają jeszcze jeden plus, szczególnie ważny w czasie globalnej pandemii - są one bowiem wyposażone w naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Nie wszystkie oczywiście monety wykonywane są z miedzi, jednak i tak są nią pokrywane - pieniądze w końcu to jeden z najpopularniejszych sposobów na roznoszenie wszelkiego rodzaju zarazków i drobnoustrojów.

Polskie złotówki zmieniły skład

Do tej pory polskie złotówki wykonywane były z miedzioniklu, czyli właśnie stopów miedzi i niklu wzbogaconych o takie dodatki jak krzem, żelazo, aluminium lub nawet mangan. Są odporne na korozje, wytrzymałe i nawet żaroodporne, czyli spełniają wszelkie najważniejsze cechy materiałów do wyrobu monet.

Jeżeli chodzi o same procentowe zawartości miedzioniklu to gwarantuje je Polska Norma PN-xx/H-87052. Na początku tego roku jednak Mennica Polska na zlecenie Narodowego Banku Polskiego musiała zmienić w pewnym stopniu skład niektórych monet. Chodzi o monety od 10 groszy do 1 złotówki.

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaNaukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaCzytaj dalej

Wcześniej takie monety produkowano z dość drogiego miedzioniklu, teraz zdecydowano się na stal pokrytą jedynie miedzią i niklem, co pozwala zaoszczędzić pieniądze a także usprawnia produkcję. Jak podaje jednak portal RMF, pojawiają się tym samym problemy dotyczące przede wszystkim różnego rodzaju sprzętu elektronicznego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?

2. To już oficjalne. Sejm właśnie przyjął nową ustawę covidową

Nie tylko problem w parkometrach

"Te monety mechanicznie są identyczne, ale charakterystyka metalu jest zupełnie inna" - tłumaczy cytowany przez RMF Janusz Zawadzki, prezes firmy MBS Computergraphik, która jest obecnie największą polską firmą zajmującą się wytwarzaniem i obsługą parkomatów. Wynikają z tego niemałe problemy - starsze urządzenia, takie jak właśnie parkometry, mogą nie dawać rady z prawidłowym odczytem tych nominałów. Wynikać z tego mogą nieprzyjemne konsekwencje, gdy moglibyśmy chcieć zapłacić za postój, ale automat nam po prostu monet nie przyjmie.

Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"Czytaj dalej

Podobne problemy dotyczą nie tylko samych parkometrów czy parkomatów, ale nawet kilkunastu tysięcy także i innych urządzeń, z automatami na napoje, słodycze czy jedzenie na czele. Narodowy Bank Polski już teraz zaproponował pomoc w kalibrowaniu maszyn. To może jednak trochę potrwać, dlatego najlepiej jest uzbroić się w cierpliwość i sprawdzać, czy nie ma się przypadkiem monet z tego roku, które okazać się mogą w ogóle niechętne do współpracy.

Internauci już teraz donoszą o problemach z przyjmowaniem niektórych monet chociażby do myjni czy nawet automatów biletowych. Liczymy, że sytuację uda się możliwie szybko naprawić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie dokonali przełomowego odkrycia. Odnaleźli skarb, który zyskał miano największego na świecie
  2. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  3. Poczta podjęła kluczową decyzję. Dotyczy pieniędzy emerytów i rencistów. Tysiące Polaków czekało na ustalenia
  4. Chiny opanują Księżyc. Zdradzili imponujące plany na najbliższe lata
  5. Energia jądrowa jednak dla Polski? Ważne porozumienie, historia dzieje się na naszych oczach
  6. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  7. Mieszkańcy w nocy usłyszeli hałasy, natychmiast zaalarmowali policję. Nastolatkowie byli o krok od tragedii

Następny artykuł