moneta
Źródło: pixabay

Lepiej przeszukaj portfel. Niepozorna 10-groszówka może być warta nawet 20 tyś. złotych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Września 2020

Moneta 10-groszowa może być warta nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dowodzi to, że numizmatyka to dość zaskakująca nauka. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w kieszeni zalega im fortuna.

Numizmatycy zajmują się badaniem pieniędzy i czasami z tych badań wynikają naprawdę zadziwiające wnioski. Także i starsze polskie monety mogą dziś być warte naprawdę dużo.

Masz banknot o nominale 20 zł? Może być wart wart fortunę, koniecznie przeszukaj portfelMasz banknot o nominale 20 zł? Może być wart wart fortunę, koniecznie przeszukaj portfelCzytaj dalej

Monety za tysiące

Jakkolwiek zabawnie by to nie brzmiało, może okazać się, że w kieszeniach lub portfelach trzymamy prawdziwą fortunę. Nawet takie zwykłe i na pierwszy rzut oka niepozorne 10 groszy jest w stanie na aukcji osiągnąć absurdalną dla niektórych kwotę rzędu tysięcy jak nie dziesiątek tysięcy złotych. Dla kolekcjonerów niektóre monety nie mają wartości deklarowanej na rewersie, a znawcy są w stanie zapłacić naprawdę spore pieniądze. Warto tu zwrócić uwagę na to, że na ostateczną wartość rzadkiego lub starego pieniądze wpływ mają nie tylko okoliczności sprawiające, że staje się on się przedmiotem porządanym przez kolekcjonerów, ale również jego stan, który szacuje się w najdrobniejszych wręcz szczegółach, dla wielu z nas nawet niemożliwych do zobaczenia na pierwszy rzut oka.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?

2. Przez 13 godzin fryzjerka ratowała włosy kobiety. Powód jest niewiarygodny, efekt po powala na kolana

Nauka o pieniądzach

Dzisiaj mało kto myśli o tym, że za setki lat pieniądze, które dla nas mają aktualnie konkretną wartość, mogą okazać się w przyszłości bardzo cennym znaleziskiem. Właśnie w tym obszarze porusza się numizmatyk. Numizmatyka to nauka pomocnicza historii, która zajmuje się właśnie pieniędzmi i walutami. Numizmatycy badają monety, banknoty i wszelkie inne formy pieniędzy pod kątem nie tylko ich roli w historii i pochodzenia, ale też ich estetyką. Z tego względu numizmatyk zajmuje się datowaniem danych znaków pieniężnych, ustalaniem ich pochodzenia i tego, kto się nimi posługiwał, ich roli w społeczeństwach i w historii, a także znajdywaniem dodatkowych funkcji, które mogłby pełnić. Co ciekawe, istnieją również inne nauki pokrewne numizmatyce, których obszar działania jest jednak nieco inny. Warto tu wspomnieć m.in. o egzonumii, czyli nauce traktującej o środkach podobnych do monet, jednak niebędących narodowymi środkami płatniczymi czy również i notafilii zajmującej się stricte banknotami.

Klienci PKO BP są zagrożeni. Uwaga na oszustów, pieniądze znikają z kontKlienci PKO BP są zagrożeni. Uwaga na oszustów, pieniądze znikają z kontCzytaj dalej

10 groszy? Raczej 10 tysięcy... złotych

W rozmowie z Wirtualną Polską, Michał Niemczyk, właściciel antykwariatu numizmatycznego informuje, że warto czasami sprawdzić jakie monety zalegają nam w portfelach, gdyż nawet maleńkie "drobniaki" pokroju 10 groszy są w stanie przynieść nam mnóstwo bogactwa. Wskazuje on, że na październikowej aukcji znajdzie się właśnie taka moneta. 10 groszówka z 1973 r. nie ma znaku mennicy i, co dla wielu mogłoby być po prostu niepełnowartościowym pieniądzem, okazuje się ona warta nawet 15 - 20 tysięcy złotych. To najrzadsza moneta będąca w obiegu w PRLu, dlatego jej wartość aktualnie wynosi tak wiele. Co ciekawe, wzrasta ona, gdyż zaledwie pięć lat temu szacowało się jej wartość na około 8 tysięcy złotych. Należy tu oczywiście pamiętać, że wartość takiej monety określa się także dzięki oszacowaniu jej jakości, co potrafi zrobić niebagatelną różnicę.

Już dziś w Milionerach gigantyczne emocje. Uczestnik zaskoczył wszystkich, nikt się nie spodziewałJuż dziś w Milionerach gigantyczne emocje. Uczestnik zaskoczył wszystkich, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot zaatakował psa, wtedy drugi mruczek wkroczył do akcji. Nagranie rozkłada na łopatki
  2. Zero litości. Gessler wyjawiła krępujący sekret uwielbianego gwiazdora, fani nie dowierzają
  3. Ujawniono dziwne obrazy widziane z kosmosu. Naukowcy z NASA biją na alarm
  4. Najpierw śmiał się z pandemii. Teraz ostrzega z oddziału intensywnej terapii. Niesamowite wyznanie mężczyzny
  5. Uwaga, klienci zagrożeni, żadne pieniądze nie są bezpieczne. Millennium ostrzega przed hakerami
  6. Czy polska służba zdrowia wytrzyma 2 falę koronwirusa? Eksperci wskazują na jeden poważny problem

Następny artykuł