monety
Źródło: Pixabay

Niepozorna moneta 2 zł może być warta fortunę. Lepiej sprawdźcie swoje portfele

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Września 2020

Czasami warto przeczesać odmęty swojego portfela. Kto wie, ale istnieje szansa na to, że możemy być nieświadomi tego, że posiadamy niemałą fortunę. W końcu zwykła z pozoru moneta o nominale 2 złote może być warta ponad 2 tysiące!

Czasami nie wiemy, ale możemy być posiadaczami dużych ilości pieniądzy nawet o tym nie wiedząc. Banalna z pozoru moneta dwu złotowa mogą okazać się warta znacznie więcej. O wszystkim powie nam numizmatyka.

W Milionerach wszyscy zamarli gdy padło pytanie. Było niewiarygodnie trudne, nawet Urbański zaniemówiłW Milionerach wszyscy zamarli gdy padło pytanie. Było niewiarygodnie trudne, nawet Urbański zaniemówiłCzytaj dalej

Moneta o wartości walizki

Niejednokrotnie możemy być posiadaczami fortuny,nawet o tym nie wiedziąc. Jedna niepozorna moneta, do tego często odbierana przez nas jako "uszkodzona" czy "wadliwa" może w rzeczywistości okazać się niezwykle cenna. Wszystko właśnie dzięki wyjątkowości takich przedmiotów. Nauka, która traktuje właśnie o monetach, środkach płatniczych w kontekście historycznym, estetycznym czy technicznym jest numizmatyka. Oprócz szacowania i datowania danych środków pieniężnych, numizmatycy biorą również udział w określaniu kręgu użytkowników danych pieniędzy czy wymyślaniu tego, czy dawniej dany środek płatności mógł pełnić również inne funkcje. Numizmatyka pełni też rolę szacowania wartości pieniędzy pod różnym kątem. Oznacza to, że wiele monet, nawet tych,które aktualnie są w użytku, może być warta znacznie więcej niż deklarowana na nich kwota, pod pewnymi warunkami.

Grosze warte tysiące

Trzęsienie ziemi w Blizzard. Firma przełożyła najważniejszą premierę rokuTrzęsienie ziemi w Blizzard. Firma przełożyła najważniejszą premierę rokuCzytaj dalej

Niewielkie nomiały mogą być warte znacznie więcej - dla przykładu moneta 5 złotowa z 1958 roku może osiągnąć wartość rzędu paru tysięcy złotych. Chodzi tu o znaną numizmatykom monetę nazwaną "Rybak-Słoneczko". To właśnie na rewersie monety, oprócz nominału, widnieje również podobizna rybaka, który wyciąga sieć. Pod jego prawym ramieniem da się zauważyć również promienie słoneczne. Taka moneta może być warta fortunę, ale to typowy pieniądz kolekcjonerski. Jeżeli chodzi o monety, które faktycznie mogą przez przypadek znaleźć się w naszym portfelu, warto zwrócić też uwagę na 10 groszówkę. Ta niepozorna moneta będąca klasycznymi "drobnymi" może na numizmatycznej aukcji osiągnąć kwotę 20 tysięcy złotych o ile nie będzie miała znaku mennicy.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najdziwniejsze odpowiedzi w "Jeden z dziesięciu". Aż trudno uwierzyć, że padły na wizji

2. Od 15 października kolejne podarunki od ZUS. Tysiące Polaków załapie się na mniejsze składki

Masz 2 złote? Sprawdź je!

Monety, które mają widoczne wady, czyli zostały wybite niezgodnie ze wzorem, często potrafią osiągnąć zaskakująco sporą wartość! "Monety w jakiś sposób błędnie wybite podczas produkcji, np. z przesuniętym stemplem, orłem do góry nogami, takie rzeczy też się przekładają na cenę i to dość wyraźnie. Zamiast zwykłej monety mamy pieniądz za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Najdroższy "destrukt" jaki mieliśmy, to była uszkodzona 2-złotówka. Podkładka montażowa wpadła pod stempel, została wmontowana, taka moneta wystawiona na aukcję osiągnęła cenę 2,5 tys zł" - powiedział Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego w programie “Money. To się liczy”. Jeżeli znajdziemy u siebie podejrzanie wyglądającą monetę, która zdaje się być "niepełnowartościowa", warto sprawdzić podobne przedmioty na internetowych aukcjach, gdyż w istocie możemy siedzieć na prawdziwym worku złota!

ING, mBank, Santander i nie tylko wprowadziły ważne zmiany. Kilkaset tysięcy Polaków zapłaci ogromne kwoty, warto się zainteresowaćING, mBank, Santander i nie tylko wprowadziły ważne zmiany. Kilkaset tysięcy Polaków zapłaci ogromne kwoty, warto się zainteresowaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek zbliżył się do malutkiego dziecka. Nikt nie przewidział, co stanie się sekundę później
  2. Bajecznie pyszna i tania surówka z kiszonej kapusty dla całej rodziny. Moc witamin idealna na jesienną słotę
  3. Windows XP był plagiatem? Wyglądał łudząco podobnie
  4. Ważna decyzja dla klientów Play. Sieć musi zwrócić pieniądze
  5. Wysyp kawę na folię i ją podpal. Piorunujący efekt jest natychmiastowy
  6. Media obiegała smutna wiadomość. Nie żyje słynna piosenkarka, była prawdziwą ikoną

Następny artykuł