Morze Beringa
Źródło: Pixnio

Zjawiskowe morze wkrótce może zmienić swoje oblicze. Naukowcy są załamani

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
3 Września 2020

Morze Beringa to jeden z najważniejszych ośrodków morskich na naszej planecie. Ostatnie badania naukowców niestety nie napawają optymizmem.

Morze Beringa, stało się obiektem badań wielu naukowców w ostatnim czasie. Zajmowali się oni pokrywą lodową znajdującą się na zbiorniku morskim.

Morze Beringa zagrożone

Morze beringa jest pokryte mniejszą ilością lodu niż kiedykolwiek. Badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Skorupa lodowa ma najmniejszą powierzchnię od ponad 5500 lat. Jedną rzecz trzeba powiedzieć sobie wprost. Za procesem stoją zmiany klimatyczne. Wszystko to jest spowodowane działalnością człowieka. W tym momencie warto przytoczyć jeden fakt. Topnienie lodu w obrębie Oceanu Spokojnego powoduje kilka istotnych czynników. Uwalniana jest wtedy słodka woda i składniki odżywcze do wody morskiej. Czynniki zmienne jak czas i miejsce tego procesu, mogą wpływać na zakwit fitoplanktonu, jednocześnie zaburzając cały ekosystem Morza Beringa.

Twarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowcówTwarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowcówCzytaj dalej

Naukowcy nie mają wątpliwości

Badacze przeprowadzili bardzo istotny test. Celem analiz było kształtowanie się ilości lodu na przestrzeni ostatnich lat. Postanowili zbadać kilka istotnych czynników. W głównej mierze zajęli się analizą gleby i roślinności z wyspy św Mateusza u wybrzeży Alaski. Miejsce nie było przypadkowe. Celem ich badań była obróbka torfu. I to nie byle jaka! Naukowcy zajęli się torfem, który zawierał szczątki roślin sprzed 5500 lat do chwili obecnej. Rezultaty były zaskakujące. Na zmiany w objętości lodu wykazały stężenia m.in. dwóch izotopów tlenu - tlenu-16 i tlenu-18.

We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćWe wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćCzytaj dalej

Katastrofa ekologiczna

Autorzy tych przełomowych badań nie mają żadnych wątpliwości. Analiza stosunku izotopów w tych warstwach tofu przyniesie wiele dobrego w przyszłości. Wykorzystany w badaniach model IsoGSM, posłużył w wygenerowaniu symulacji komputerowych z wykorzystaniem ogólnego modelu cyrkulacji, będzie krokiem naprzód w podobnych poszukiwaniach. Analizy nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Pokrywa lodowa, jest najniższa od co najmniej 5500 lat. Artykuł ten został opublikowany na łamach Science Advances. Sugeruje on jedną istotną rzecz. Na Morzu Beringa, do 2050 roku, może zabraknąć lodu. Jest to tragiczna informacja, biorąc pod uwagę, że do takiego stanu rzeczy, przyczyniła się działalność człowieka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszedł do lasu i aż zamarł. Znalazł gigantyczne gniazdo i dziesiątki tysięcy os [wideo]
  2. Cyberpunk 2077 będzie piękniejszy niż myśleliśmy. Polska gra na sterydach
  3. Klamka zapadała. Ogromne zmiany w McDonald's , dzieci będą bardzo rozczarowane
  4. Jezus Chrystus wyglądał zupełnie inaczej niż myślisz. Sztuczna inteligencja wygenerowała hiperrealistyczny portret

Następny artykuł