Miasteczko Alta w Norwegii.
Źródło: Wikipedia Commons

Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcji

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Lipca 2020

Do przerażającego zjawiska doszło na początku czerwca w jednej z norweskich miejscowości. Nagranie prezentuje osunięcie się dużej części miasteczka prosto do morza.

Osuwiska zdarzają na naszej planecie bardzo często, rzadko jednak udaje się je udokumentować w tak dokładny sposób. Destrukcyjna siła natury jest tu widoczna gołym okiem.

Kiedy dochodzi do osuwisk

Nagłe przemieszczanie się mas ziemnych są nazywane osuwiskami. Powstają one na skutek wzrostu wilgotności gruntu, które powodowane są intensywnymi i długotrwałymi opadami, roztopami lub podmywaniem terenu przez akweny wodne. Osuwiska mogą być spowodowane również erozją (w sposób naturalny, np. przez rzekę lub w sposób sztuczny, np. przy budowie drogi). Do osuwisk dochodzi, gdy teren jest nadmiernie obciążony, z powodu trzęsienia ziemi lub kiedy zachwianiu ulegnie równowaga mas skalnych.

Gdy rzeka wpływa do oceanu. Niesamowity widok ujścia rzeki FraserGdy rzeka wpływa do oceanu. Niesamowity widok ujścia rzeki FraserCzytaj dalej

Miasteczko osuwa się do morza

Trzeciego czerwca w norweskiej miejscowości Alta doszło do niezwykle spektakularnego i jednocześnie przerażającego zjawiska. Teren pod tamtejszym miasteczkiem nie wytrzymał naporu morza oraz obciążenia związanego z zabudową i po prostu osunął się do morskiej toni. Eksperci wskazują, że teren ten prawdopodobnie był regularnie wystawiony na działanie wody, która infiltrowała zbocza wzgórza położonego nad brzegiem morza. Niezbyt pomocny był również stan roślinności, który naukowcy oceniają jako ubogi, przez co ziemia nie miała się o co zaczepić i ukorzenić. Nagranie przedstawia niszczycielską siłę. W wyniku osuwiska do morza wpadło łącznie osiem domów. Nagranie tego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może nas czekać kolejna epoka lodowcowa. Naukowcy wyjaśniają
  2. Nowe nagranie UFO ukazało się w internecie. "Wygląda 100-procentowo prawdziwie"
  3. 50-metrowa dziura pojawiła się znikąd. Dramat lokalnego rolnika
  4. SpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISS

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł