Mrowisko
Źródło: youtube.com

Mrowisko zalane aluminium o temperaturze 1000 °C. Efekt jest niesamowity

Kuba WielochKuba Wieloch
17 Lipca 2020

Zastanawialiście się kiedyś, jak duże może być mrowisko? Dzięki temu nagraniu wasze ciekawość będzie zaspokojona

Mrówki - najliczniejsza grupa owadów społecznych

Mrówki to najliczniejsza grupa owadów społecznych. Występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, dzięki fenomenalnemej możliwości przystosowania się do warunków panujących w danym terenie. W samej Polsce wustępują 103 gatunki mrówkowatych natomiast na całym globie jest ich ponad 12 tysięcy.

Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęciaOgromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęciaCzytaj dalej

Mrowiska mogą być ogromne


W jednej koloni mrówek żyje przeważnie kilka tysięcy osobników, jednak istnieją mrowiska, których liczebność szacuje się na setki tysięcy pożytecznych owadów. Niedawno internet obiegło nagranie z Brazylii, w której to odkryto mrowisko o głębokości ponad 50 metrów. Skoro już tak sypię ciekawostkami, to warto również wspomnieć, że masa wszystkich mrówek na świecie znacznie przewyższa masę wszystkich ludzi zebranych w jednym miejscu.

Gniazdo zalane płynnym aluminium


Przejdźmy jednak do tematu. Po internecie krąży nagranie, na którym ktoś zalewa gniazdo mrówek rozgrzanym aluminium. Ze względu na niesamowicie wysoką temperaturę płynnego metalu (aluminium topnieje w temperaturze 660 °C, a wrze w 2060 °C), mrowisko szybko staje się rzeźbą z krystalizującego się metalu. Wszystkie tunele zostają wypełnione aluminium. W taki sposób przepełnione życiem gniazdo w mgnieniu oka wymiera i zamienia się w niepowtarzelne dzieło sztuki (całkiem kontrowersyjne i niezbyt etyczne, przyznaję).

Absurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzaczaAbsurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzaczaCzytaj dalej

Nagranie


Efekt jest niesamowity i możecie go zobaczyć na poniższym nagraniu:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Absurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzacza
  2. Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada
  3. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia
  4. Największa dziura Europy jest w Polsce. Wiesz gdzie?

Następny artykuł