Mrowisko
Źródło: youtube.com

Naukowcy znaleźli gigantyczne mrowisko. Wygląda jak UFO [wideo]

Kuba WielochKuba Wieloch
12 Września 2020

Mrówki to jeden z najliczniejszych gatunków występujących na Ziemi. Wiedzieliście, że ich kolonie potrafią osiągnąć gigantyczne rozmiary?

Mrówki podobnie jak pszczoły żyją w dużych koloniach. Jest to gatunek owadów społecznych, żyjących w systemie kastowym. W mrowisku znajdziemy samców (trutnie, których jedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej), samice i robotnic (o niedorozwiniętych narządach rozrodczych). Ba, u niektórych gatunków można znaleźć kilka różnych gatunków robotnic. Dla przykładu, robotnice opatrzone silnymi żuwaczkami i wielkimi głowami noszą nazwę żołnierzy i stanowią podstawowy element obronny mrowiska.

Niezwykłe owady


Mrówki tworzą niezwykle złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle podzielonych obowiązkowach. Dla przykładu robotnice spełniają głównie funkcje usługowe - budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie i opiekują się nowym potomstwem. Samce służą wyłącznie do zapłodnienia królowej, niestety po wykonanym zadaniu szybko giną. Najważniejszym elementem spajającym każdą kolonię mrówek jest królowa, która zajmuje się składaniem jaj, z których wykluwają się kolejne pokolenia tych owadów. Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda z nich odgrywa przypisaną sobie rolę, przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska.

Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Różnorodne mrowiska


Większośc gatunków mrówek żyje w zbudowanych przez siebie gniazdach, które zwane są mrowiskami. Są one niezwykle zróżnicowane w zależności od gatunku mrówek i miejscu ich występowania. Najczęściej są to podziemne struktury składające się z setek lub tysięcy korytarzy i komór. Wiele gatunków mrówek zakłada też mrowiska w drewnie drzew żywych lub butwiejących przy czym ściany komór i korytarzy sporządzone są z przypominającej tekturę, przeżutej masy drzewnej. Niektóre gatunki nie budują własnych mrowisk, lecz mieszkają w mrowiskach innych gatunków jako pasożyty. Są też mrówki niemające w ogóle stałych mrowisk, zakładające tylko gniazda czasowe, a większą część życia koczujące, jak na przykład niezwykle drapieżne amerykańskie mrówki koczujące z rodzaju Eciton.

Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 latDramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 latCzytaj dalej


Źródło: wikipedia

Nagranie


Poniżej możecie obejrzeć niezwykłe nagranie przedstawiające gigantyczne mrowisko. Zostało ono zalane betonem w celu zachowania tej struktury. Warto również wspomnieć, że było ono opuszczone, więc żadna mrówka nie ucierpiała na tym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, po 22-latach odszedł. Setki uczniów w żałobie, kondolencje składa nawet prezydent
  2. Niewybaczalne błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego. Przez nie ciasto nie rośnie
  3. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Eksperci wskazali jeden szczegół, który jest niezwykle istotny

Następny artykuł