Sarkofagi w muzeum
Źródło: flickr

Mumia krzyczącej kobiety. Naukowcy odkryli jej tajemnicę

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Lipca 2020

Mumia krzyczącej kobiety z Teb Zachodnich wzbudzała wiele pytań, między innymi o powód śmierci i makabryczny wygląd zwłok. Dzięki tomografii komputerowej naukowcy prawdopodobnie znaleźli odpowiedzi na te pytania.

Odkryta w 1881 roku mumia kobiety z odchyloną do tyłu głową i wykrzywioną w grymasie bólu twarzą od lat wzbudzała wiele pytań. Naukowcy z Uniwersytetu Kairskiego w końcu odnaleźli parę odpowiedzi na jej temat.

Najbardziej przerażająca mumia Egiptu

Mumia krzyczącej kobiety została odkryta w 1881 roku w Royale Cachette of Deir El-Bahari w Egipcie. Jej wiek datuje się na blisko 3 tysiące lat. Według ustaleń archeologów jest to mumia królewskiej córki Meret Amon. Nie jest to jednak zbyt wiele mówiąca informacją, ponieważ według specjalistów w tamtych czasach wiele kobiet nosiło takie imię.

Sarco, czyli kapsuła do Sarco, czyli kapsuła do "skończenia z tym światem". Urządzenie budzi ogromne zainteresowanieCzytaj dalej

Nowoczesne metody na starożytną tajemnicę

Badania nad mumią przeprowadzane były przez egipskiego archeologa Zahi Hawassiego oraz radiologa Sahar Saleem z Uniwersytetu w Kairze. Dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej naukowcom udało się odkryć kilka ciekawych faktów na temat stanu zmumifikowanych zwłok kobiety. Według ustaleń powód śmierci był typowy dla osób żyjących w tamtym okresie.

Polska przegoniła Niemcy i stała się liderem w Europie. Nie zgadniecie w czymPolska przegoniła Niemcy i stała się liderem w Europie. Nie zgadniecie w czymCzytaj dalej

Główny powód śmierci w starożytnym Egipcie

Według naukowców, kobieta zmarła z powodu rozległego zawału serca. Wskazuje na to przede wszystkim zaawansowana miażdżyca tętnic wieńcowych. Przerażający wyraz twarzy powstał w wyniku stężenia pośmiertnego, które sprawia, że mięśnie w ciele zmarłego sztywnieją i w ostatecznym rozrachunku wykręcają ciało denata. Taki stan ustępuje po mniej więcej 3-4 dniach, osoby odpowiedzialne za proces mumifikacji wyjątkowo się chyba spieszyły, bo po prostu nie poczekały, aż skurcze ustąpią. O pośpiechu może również świadczyć obecność mózgu (jego pozostałości wykrył tomograf), zazwyczaj jest on usuwany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Google stworzyło narzędzie do czytania hieroglifów. Dzięki Fabricius poczujemy się jak archeologowie
  2. Streaming muzyki bezpośrednio do mózgu. Nowa technologia od Elona Muska
  3. Olbrzymi przełom w robotyce. Powstała sztuczna skóra dla robotów, która potrafi "czuć" i jest lepsza od ludzkiej
  4. Opuszczony tankowiec zaczyna przeciekać. Grozi nam katastrofa ekologiczna na niewyobrażalną skalę

Następny artykuł