Pudełka z farbą, buty, malowanie.
Źródło: Converse City Forest

W Warszawie powstał niesamowity, antysmogowy mural. Jest ich jedynie 13 na całym świecie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Sierpnia 2020

Converse City Forest to akcja, którą znany producent obuwia chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w dużych miastach. Polska właśnie dołączyła do 12 innych krajów, w których powstał antysmogowy mural.

W projekt zaangażowani zostali lokalni artyści znani z takich projektów jak projekty dla marki Pan tu nie stał.

Nie jest to pierwszy projekt tego typu w Warszawie

Oprócz antysmogowego muralu, w Warszawie powstały już wcześniej inne projekty mające na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza. W ostatnich latach stworzono, między innymi, bilbord oczyszczający powietrze oraz chodnik antysmogowy. Akcje tego typu mają z jednej strony polepszać warunki i czyścić powietrze znajdujące się w mieście, z drugiej strony jest to niezwykle ciekawy sposób na propagowanie ekologii i zdrowia, który z pewnością trafi, przede wszystkim, do młodzieży.

Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-bootaFantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-bootaCzytaj dalej

Converse czyści powietrze w miastach

Warszawa to jedyne miasto w Polsce, w której powstał tego typu antysmogowy mural. Na całym świecie nietypowy, pochłaniający zanieczyszczenia streetart, można znaleźć jedynie w 12 innych miastach, między innymi w Sydney, Johannesburgu, Limie, Sao Paulo, Dżakarcie czy Belgradzie. Podsumowując ich możliwości przetwarzania zanieczyszczeń, wszystkie murale są odpowiednikiem 3 tysięcy drzew. Akcję na antysmogowe murale stworzyła firma Converse w ramach akcji Converse City Forest.

Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuNiezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuCzytaj dalej

Lokalni artyści tworzą murale zmieniające świat

W projekt zaangażowani zostali lokalni artyści. W przypadku polskiego muralu jest to Dawid Ryski i Maciek Polak. Ten pierwszy odpowiedzialny jest między innymi za charakterystyczne plakaty koncertowe, ilustracje w prasie oraz grafiki dla zespołu The Black Tapes, ten drugi współpracował chociażby za projekty dla marki Pan tu nie stał. Owoc ich pracy nosi nazwę Create Together For Tomorrow, a cały projekt przedstawia wizję artystów na miasto przyszłości. Projekt robi niesamowite wrażenie.

Antysmogowy mural, który został stworzony w Warszawie.

W celu stworzenia muralu oczyszczającego powietrze zostały wykorzystane specjalne farby fotokatalityczne. Charakteryzują się one obecnością dwutlenku tytanu, który jest składnikiem aktywnym i sprawia, że zanieczyszczenia z powietrza zamieniają się w azotany i węglany, które nie stwarzają zagrożenia dla człowieka. Mural powstał przy ulicy Jaworzyńskiej, miejsce to nie zostało wybrane przez przypadek, w okolicy znajduje się jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w całym mieście.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym kraju
  2. Bateria, która będzie działać 28 tysięcy lat. Firma chce rozpocząć produkcję
  3. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  4. Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świata

Następny artykuł