Kobieta w słuchawkach Unitra słucha muzyki siedząc na podłodze.
Źródło: flickr

Muzyka wzbudza w Tobie silne emocje? To znaczy, że Twój mózg jest wyjątkowy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Lipca 2020

Muzyka łagodzi obyczaje. Jak się okazuje to powiedzenie ma w sobie trochę prawdy. Badania przeprowadzone przez byłego studenta Harvardu to udowadniają.

Osoby bardziej wrażliwe na muzykę posiadają inną strukturę mózgu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Matthew Sachsa, który podczas ostatniego roku studiów na Harvardzie sprawdził jak odczucia muzyczne korelują z budową naszego mózgu.

Muzyka wpływa na nasze odczucia

Matthew Sachs podczas studiowania na Harvardzie doszedł do pewnych ciekawych wniosków. W oparciu o własne przeżycia związane ze wspomnieniem pierwszego odsłuchania utworu Led Zeppelin “Whole Lotta Love” postanowił przeprowadzić badania nad odczuwaniem muzyki przez różne osoby. Sam wspomina, że pierwsze odsłuchanie utworu sprawiło, że dostał gęsiej skórki i miał dreszcze. Jak się okazuje nie jest w tym osamotniony.

Jak opóźnić starzenie się mózgu. Naukowcy opracowali 3 zaskakujące krokiJak opóźnić starzenie się mózgu. Naukowcy opracowali 3 zaskakujące krokiCzytaj dalej

Niewielki eksperyment wyjściem do dalszych badań

W celu potwierdzenia swojej teorii, Sachs zebrał grupę 20 ochotników, u których sprawdzał reakcję na ważne dla nich utwory muzyczne. Wyniki podzieliły się dosyć klarownie, 10 osób potwierdziło przeżycia podobne do tych, o których wspominał Sachs, 10 kolejnych osób nie stwierdziło występowania żadnych dodatkowych odczuć. Wszystkie osoby zostały poddane prześwietleniu mózgu. Okazało się, że te osoby, które silniej przeżywały odsłuch muzyczny mają inną strukturę mózgu. Ich umysł charakteryzuje się większą objętością włókien, które łączą korę słuchową z obszarami odpowiedzialnymi za emocje. Okazuje się więc, że osoby, które silniej reagują na muzykę są skłonne do mocniejszego doświadczania wszelkich uczuć.

Streaming muzyki bezpośrednio do mózgu. Nowa technologia od Elona MuskaStreaming muzyki bezpośrednio do mózgu. Nowa technologia od Elona MuskaCzytaj dalej

Muzyka lekiem na całe zło

Chociaż niewielkie, badania przeprowadzone przez Sachsa mogą być wyjściem do poważniejszych eksperymentów związanych z wpływem muzyki na umysł ludzi. Według samego zainteresowane, muzykoterapia może być skutecznie używana chociażby w leczeniu niektórych chorób psychicznych, np. depresji. “Depresja powoduje, że nie potrafimy cieszyć się codziennymi sprawami. Muzyka mogłaby pomóc w terapii, np. odkrywać uczucia” - mówi młody badacz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Streaming muzyki bezpośrednio do mózgu. Nowa technologia od Elona Muska
  2. Eksperyment z ogrodzeniem elektrycznym kończy się zgodnie z oczekiwaniami [Wideo]
  3. Jak opóźnić starzenie się mózgu. Naukowcy opracowali 3 zaskakujące kroki
  4. Olbrzymi przełom w robotyce. Powstała sztuczna skóra dla robotów, która potrafi "czuć" i jest lepsza od ludzkiej

Następny artykuł