mysz
Źródło: pixy.org

Poznajesz? Niewiele osób zna zastosowanie zapomnianej kulki

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Października 2020

To może służyć za swego rodzaju "test na dorosłość". Pamiętacie jeszcze czym jest przedmiot na zdjęciu? Niegdyś bawiło się nim praktycznie każde dziecko. Dziś już odeszły do lamusa, ale wciąż wywołuje piękne wspomnienia.

Dawny sprzęt komputerowy w niczym nie przypominał dzisiejszego odpowiednika. Zmieniło się praktycznie wszystko - monitory, obudowy, klawiatury a nawet... myszki. Dzisiejsze przyrządy ze zmiennym w locie DPI nie kojarzy nam się już z czymś, co trzeba była regularnie przecierać szmatką.

Mysz kulkowa

Tak, powyżej macie wyjaśnienie tej zagadki - przedmiot widoczny na zdjęciu to kulka pochodząca z komputerowej myszy mechanicznej, inaczej zwanej kulkową. Dzisiejsze sprzęty tego typu w niczym nie przypominają swojego poprzednika, oprócz w zasadzie wyglądu. Choć i tak niekoniecznie, gdyż dzisiejsze myszy są pełne różnego rodzaju bajerów, w tym przełącznikami czułości DPI w czasie rzeczywistym, programowalnymi przyciskami, czasami nawet, dla zatwardziałych "gejmerów" da się znaleźć nawet myszy w których z boku uświadczymy praktycznie całą klawiaturę numeryczną!

Czy Wi-Fi jest szkodliwe dla dziecka? Ujawniamy prawdę, wielu może być zaskoczonychCzy Wi-Fi jest szkodliwe dla dziecka? Ujawniamy prawdę, wielu może być zaskoczonychCzytaj dalej

Pamiętasz je jeszcze?

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Od dzieciństwa mówili jej, że jest brzydka. Teraz codziennie publikuje nowe selfie na Instagramie

Dzisiaj nietrudno dostać "gamingową" mysz pełną różnego rodzaju bajerów i obowiązkowego podświetlenia, która może nie podziała wieki, ale obejdzie się bez potrzeby jej czyszczenia co jakiś czas. Inaczej było kiedyś, gdy najważniejsze akcesorium komputerowe dopiero się rozwijało. Dzisiaj za odczyt danych i pozycję myszy odpowiada czytnik laserowy, kiedyś urządzenie to nie było w żaden sposób naszpikowane technologią, a za ruch odpowiadała umieszczona na dole kulka. Obracanie się tej kulki odpowiadało rychowi kursowa na ekranie. I choć oczywiście system ten nie był w żaden sposób wierny i dokładny, wiele osób do dziś pamięta czasy, gdy trzeba było kulkę wyjmować. Potrafiła się ona bowiem czasami przyblokować przez to, że kulka mechanicznie targana po podkładce czy biurku lubiła skumulować w sobie brud. Prawdziwy problem pojawiał się, gdy niewielkich rozmiarów kulka potoczyła nam się gdzieś... pod biurko, łóżku czy w inne, zapomniane od wieków miejsce w pokoju. Wtedy rady nie było, trzeba było wymieniać myszkę. Choć warto pamiętać, że handel samymi kulkami również się rozwijał.

Obrazy Techgame

Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?Czytaj dalej

Pierwsze myszki

Jak działały takie urządzenia? "W urządzeniu tym wykorzystuje się metalową (ciężką) kulkę pokrytą gumą (substancją o dużym współczynniku tarcia względem większości materiałów) oraz system rolek. Kulka pod wpływem tarcia o powierzchnię, po której przesuwamy mysz, obraca się i powoduje obrót dwóch prostopadle umieszczonych rolek. Ruch ten jest interpretowany elektronicznie. Rolki poruszają talerzyki o pewnej (najczęściej 32 lub 36) liczbie otworów rozłożonych równo na brzegu talerzyka. Obrót talerzyka powoduje przecinanie strumienia światła (podczerwieni), który odbierany jest przez czujnik" - czytamy na Wikipedii. Później strumień danych odbierany jest przez komparator napięcia, który przekazuje je do komputera. Urządzenia tego typu nie są dziś sprzedawane nie tylko ze względu na to, że po prostu nie dałyby rady pod kątem osiągów. Inna sprawa jest taka, że technologia podczerwieni rozwinęła się na tyle, że dziś najtańsze urządzenie z laserem możemy zakupić w markecie za 10-20 złotych. Na różnego rodzaju serwisach aukcyjnych kwitnie jednak handel tego typu "starociami". No bo przecież entuzjastów dawnych technologii wciąż nie brak. Myszy kulkowe nie są jednak aż tak istotnym artefaktem, a ich ceny prędzej zachęcają, niż odstraszają.

Kuriozalne sceny na wizji podczas programu Kuriozalne sceny na wizji podczas programu "Jeden z dziesięciu". Odcinek, który przejdzie do historii?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maltańczyk wygrał nagrodę najsłodszego psa na świecie. Dawniej żył w fabryce psów, nikt go nie kochał
  2. Bułgarska surówka z kapusty i papryki jest prawdziwą skarbnicą witamin. Chrupiący przysmak wesprze naszą odporność
  3. Czekają nas gwiezdne wojny na Księżycu? Eksperci nie mają złudzeń
  4. W Milionerach gigantyczne emocje. Hubert Urbański aż osłupiał, już wkrótce wszystko się wyjaśni
  5. Masz banknot 10 zł? Koniecznie przeszukaj portfel, może być wart prawdziwą fortunę
  6. Cmentarze zostaną zamknięte na Wszystkich Świętych? Jest odpowiedź rzecznika rządu

Następny artykuł